Přihlášení

Jste zde

7,92x57 Mauser – možná SABOTÁŽNÍ ????

Dobrý den,

prosím o pomoc s určením typu náboje a jeho výrobce.

Děkuji za Vaše názory a podměty.
Vlastimil

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Určite to nie je sabotažny naboj,tie sa laborovaly do nabojov s štandardnym dnovym razením a nie takym ktore by bolo na prví pohlad podozrivé.

Dobrý den,
děkuji za názor, na tom co říkáte něco je. Dá se tento druh náboje nějak identifikovat?
V.

V staršom čísle časopisu-Společnosti pro studium naboju bol o tychto nabojoch članok aj s vykresom.Tak isto v jednom zo starych čísiel časopisu Strelecka revue bol članok ale tentoraz o naboji 7,62 mosin,ktorý inštalovaly nemci.

Tam ten vaš by mohol bit tento pomerne často sa vyskitujuci naboj mauser bez značenia.Nie je vidiet na tom vašom ako je istena zapalka a či je tam nejake lakovanie.Tie na foto boly vyrobene na expotr do rumunska.

Dobrý den,

bohužel není, myslím si, že tento náboj je klenotem ve sbírkách. Našel jsem jej na webu, když jsem sháněl více informací o sabotážních nábojích.
V.

Dobrý den,

no i o zdařilou repliku bych měl zájem, kdyby se prodávala do 200,- Kč ... no český človíček je šikovný tak si počkáme a uvidíme :o)

Dobrý den,
Sabotážní náboje jsou takový Yetti ve sběratelských kruzích – každý o nich slyšel, ale opravdový a „nepodezřelý“ zatím nikdo nepředložil. Důvěryhodné prameny uvádí 7,92mm Mauser vyráběný Brity a nalezený v (údajně) větším množství v severní Africe – snad je za sebou měla zanechávat britská armáda při ústupu před Rommelem. V náboji byla laborována rozbuška původně určená do dělostřeleckých zapalovačů a plastická trhavina.
Sabotážní náboje 7,62mm Mosin byly německé výroby a údajně se našly pouze v laboraci pro odstřelovače (žlutý hrot), uvnitř by měla být pouze ženijní rozbuška č.8.
Osobně důvěřuji pouze informacím o nehodě při vypalování trofejní válečné munice v poličské retortě okolo roku 1960 – měly zde výt vypalovány náboje 7,92mm Mauser a docházelo k výbuchům a poškozování retorty (fotodokumentaci jsem viděl). Další zajímavostí, která se mi v této souvislosti dostala do rukou bylo pár čb. fotografií (snad také z 60-tých let), kde byly zbraně (pušky Mosin) poškozené při použití „sabotážního“ náboje. Jednalo se ovšem o řízený experiment náboji zhotovenými podle popisu (rozbuška „Ž“ v náboji 7,62mm Mosin) a zbraně byly odpalovány v lafetě.
Panem Čepem nalezené foto má drobnou chybu – jde o náboj 7,92 Mauser, je v něm však použita rozbuška č.8 (ženijní rozbuška). V originální britské výrobě by měla být rozbuška z dělostřeleckého zapalovače – ta je přibližně o polovinu kratší. Autor řezu to buď nevěděl, s největší pravděpodobností však neměl krátkou dutinku k dispozici.

P.S. Jen doufám, že za ty „originály a kuriozity„ které zde předkládáte nedáváte moc peněz… nějaké bych vám případně vyrobil se slevou

Dobrý den,

děkuji panu Suchánkovi za výborný detailní popis sabotážního náboje. Měl bych dotaz, byli tyto náboje nějak označeny, třeba malá odlišnost ve dnovém značení, třeba malá chyba, které si člověk na první pohled nevšimne. Třeba místo malého písmenka velké, nebo jakoby nedoražené znaky?

PS: Jinak za takovéto neověřené kousky moc neutrácím...snažím se napřed získat co nejvíce podrobností o původu a typu a pak jednám.

Ja bych jen doplnil udaje vyse uvedene JS
Ze znamych exemplaru se nejcasteji vyskytuji naboje s razbou P490 z 39 roku (vyrobeno firmou Hugo Schneider, Altenburg) zabavene Brity v S. Africe. Nabojnice mosazna, zapalka s mosaznym kaliskem, strela SmK s Fe plastem, tombak plat. Namisto prachove naplne je nad zapalkou umistena anglicka zenijni rozbuska a nad ni anglicka plasticka trhavina P.E. No.2. (1.3-1.5gramu... tady se prameny ruzni).
Zbyvajici prostor je vyplnen vatou.
Nekolik mesicu zpatky se ve Vychodnich Cechach stala havarie zbrane prave timto nabojem, strelec byl tezce ranen, ale prezil. K fotkam jsem se zatim nedostal, ale dle svedku se u K98 utrhly zuby na zaveru, ten poranil oblicej,krk a rameno strelce, pazba byla trhla na nekolik kusu a hlavnovy svazek nasli 15m od streleckeho stavu... Nic zavidenihodneho. Udajne slo o naboje po jeho otci.
Prestoze razba byla vybuchem znacne roznytovana, stale citelna - P490.
Jakmile bych se dostal k fotkam, vlozim.

Dobrý den,
důvodů může být spousta. Například aby váha s rozbuškou, odpovídala váze běžného náboje.
Co se týče účelu zabít protivníka, o tom by se dalo taky polemizovat. Strategie válek bývá vždy dokonale promyšlená. Mnohdy, je lepší nepřítele zranit, než zabít. O zraněného se musí postarat další spolubojovník a tím pádem klesá jejich bojová pohotovost.
Mimo jiné „válka je vůl“
ROST

Přátelé, vata tam byla z důvodu bezpečnější laborace střely – asi by nikdo nebyl nadšený z pomyšlení, že v přebíjecím lisu zatlačuje střelu rovnou na rozbušku… Co se týká strategie „zraňování“ je to vynález posledních cca 35 let. Proto se dnes např. konstruují nášlapné miny s cca 50-70gramy trhaviny (viz. třeba jugoslávská „paštika či naše „MiNa1“) – spolehlivě urazí kus chodidla a skutečně se pak o raněného musí někdo postarat, transportovat, ošetřit. A ještě se ušetří spousta trhaviny, miny jsou menší, může jich být více… za druhé války nebyly výjimkou protipěchotní miny s 400gr náložkou. Chlapa to rovnou vykostilo, sežralo a vysralo – vše v jednom. Dnes už jsme dál, vše víc bolí i stojí (tedy peněz).

Dobrý den. Bolo by možné dát sem název knihy, kdyby se náhdodu dala někde sehnat a taky obrázek řezu diverzního 7,62x54R? Díky moc.

Dobrý den,
vkládám odkaz na sabotážní náboj 7,62×54R- nalezený hledačem. Náboj neobsahoval žádný další komponenty(vatu a pod.)
http://zdenek-s.webnode.cz/munice/sabotazni-naboj-7-62x54r/