Přihlášení

Jste zde

Mosin?

Obdržel jsem náboj Patrně MOSIN NAGANT průměry dna,baze a délka nábojnice jsou totožné s 7,62x54R.Jen krček je delší a střela je nějaká krátká s touto modifikací jsem se ještě nesetkal a ani jsem o této modifikaci nic nenašel.Značení na dně je B na 12 hod. a 1905 na 6 hod. přikládám foto.
děkuji za pomoc Petr Heřman

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Doplnění rozměrů bohužel nemám mikrometr jen digitální šupleru snad to bude stačit.
R1-14,28
P1-12,31
P2-11,38
H1-8,69
G1-7,66
L1-37,81
L2-42,13
L3-53,20

Ja by som povedal, že zase sa niekto zahral a do nábojnice 7,62 mm Mosin Nagant osadil strelu z pištolového náboja 7,62 mm Tokarev, alebo nejakú redukovanú z nábojov 7,62x39, 7,62x45, alebo niečo podobné.

To bych neřekl je to kopané a vypadá to že je to originál.Vzhledem k tomu jak je to zoxidované a nikde nejsou žádné škrábance ani ostré přechody.

Mluvím o náboji pana Tomse. To je přece to o čem mluví ing Franzen. Nábojnice Mosin-Nagant osazená cvičnou redukovanou střelou z náboje 7.62x39 Kalašnikov. Všechno výroba SB. Možná se tehdy tato kombinace vyráběla seriově ale s největší pravděpodobností je to artefakt. To náboj pana Heřmana vypadá vskutku originálně a krček mohl být poněkud prodloužen aby byla zachována celková délka náboje.

Náboj pana Tomse:
Jedná se o oficielní redukovaný náboj pro kulomet vz.59L. Oficielní zkrácené označení je " 7,62- Rd 59 ". Náboj je osazen střelou o hmotnosti 3,0 g a střela dosahuje Vo= 1100 m/s a maximálním dostřelem do 200 m. Hmotnost celého náboje by měla činit 16,2 g. Střela je vyrobena lisováním z plechu a nemá žádné jádro - proto ta vysoká počáteční rychlost a poté prudký pokles rychlosti a malý dostřel.

Ja by som si dovolil trvať na mojom pôvodnom určení a to z nasledujúcich dôvodov:
- pán Hýkel porovnáva maximálne rozmery náboja v CIP so skutočne nameranými. Tie sú menšie ako max., teda je všetko OK, aj keď priznávam, že rozdiely sú trochu väčšie, ale ako uvádza, normalizácia bola až neskôr,
- ešte som nevidel z tej doby (okolo r. 1900) vojenský náboj s takou ľahkou plášťovanou strelou. Na terčové účely sa v tej dobe používali malé olovené strely,
- to, že by to mal byť vojenský náboj dokazuje upevnenie strely jamkovaním, čo sa robilo výhradne na armádnych nábojoch,
- dnové značenie nepovažujem za civilné
- a nakoniec: skúste si porovnať (ak máte) náboj Mosin z roku okolo 1900 so súčasným a uvidíte aj bez merania, že väčšina starých nábojov bude mať viditeľne hrdlo nábojnice ako náboje po 2. SV.

Ospravedlňujem sa, ale na konci poslednej vety chýba podstatné slovo a to že: "..bude viditeľne dlhšie, ako..."

děkuji všem zůčastněným nakonec to je tak jak jsem si myslel.Jen ta střela je kratší.

Ako potvrdenie mojho názoru som na španielskej stránke našiel medzi nábojmi 7,62x54R Mosin náboj s týmto dnovým značením a výrobcom by mala byť nemecká firma Bernsdorfer Metallwarenfabrik. Ak je však B v azbuke, potom to v latinke znamená V a mohol by to byť rakúsko-uhorský výrobca Manfred Weiss.

Zdravim,ešte jeden nazor tu chyba a to že je strela štandardneho naboja zatlačena do vnutra nabojnici,mam obdobny naboj aj s rovnakym dnovym značenim a polgulata strala z neho vyčnieva 23,4mm.

Jen přidám link pro porovnání výrobních provedení:
http://www.mosinnagant.net/i3tro4.asp

Pro informaci posílám foto původního "carského" redukovaného Mosina. Střela je olověná s hlubokou dutinou ve dnu. Rok 1910.