Přihlášení

Jste zde

7.62x 54 R

Na jedné zahraniční burze jsem se setkal s tímto nábojem , který má prolisy jako školní , ale má zápalku a prachovou náplň, prodejce mi dovolil udělat foto. Prosím odborníky o vyjádření k tomuto náboji.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Zdravím Tě Tony.
Ve své sbírce mám taky tento náboj. Nesdělím Ti konkrétní info o těchto nábojích (pro jaký účel slouží), ale vím že osah náboje není střelný prach. Při mé zvědavé povaze jsem jeden delaboroval a zjistil jsem, že obsah náboje je křemičitý štěrk. Nezbývá mi než jen spekulovat. Aby náboj měl stejnou váhu a aby nedocházelo k poškození mechanizmu pracujícího na prázdno. Budu ovšem rád za podporu názoru a nebo jeho vyvrácení.

Roman Straka

Doplňuji signaturu: bxn 63

Je to jak píše p. Straka.. Náplní je písek, zápalka neobsahuje slož pokud náboj není nabit do zbraně a "použit" je zápalka k nerozeznání od "ostré". Náplň byla patrně vkládána opravdu za účelen shodné hmotnosti s ostrým nábojem. Pokud by snad opravdu šel takový náboj vystřelit (tj. byla by ostrá zápalka a náplní střelný prach) jednalo by se o nejkurioznější a nejnebezpečnější zmetek, jaký kdy Vlašim vyrobila. Ale silně pochybuji že se taková věc vůbec někdy stala..

samozřejmě v tom, že by "školní" náboj někde na učebně vystřelil...Prolisy by se pravděpodobně pouze trochu vyrovnaly o stěny nábojové komory.