Přihlášení

Jste zde

7,65 PARABELLUM

Dobrý den,
nevíte někdo něco o použití tohoto náboje? Nejde náhodou o "lidovou tvořivost" ? Střela má expanzní dutinu. Nejsem si jistý, jelikož jsem se někde na internetu s tímto nábojem, osazen touto střelou, již setkal. Děkuji za odpověď
ROST

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Je to podobné tomuto náboji. Porovnejte si rozměry nábojnic Mauser a Luger a Tokarev. Ta druhá je poněkud silnější. PN.

Romane,
Zcela jistě to není ani jeden z dvou předcházejících nábojů.
Podobné náboje jsou používány jako podkaliberní výcvikové střelivo „7,62 SPP“ v finské armádě. Jeho přesné označení je „55-7,62 S55 vj 313 spp“ a jeho použití je v protitankové zbrani ráže 55 mm.Sestávají se z nábojnice 7,65 Para osazené dlouhou těžkou střelou. Náboje jsou vyráběny hromadně a většinou bývá použita nábojnice finské výroby (ovšem použití italské nábojnice nemohu vyloučit). Střely bývají používány různé konstrukce (většinou svítící), ale střelu s expanzní dutinou jsem v tomto náboji ještě neviděl, ale to také nelze vyloučit.
Spíše bych se přikláněl k názoru, že náboj je z civilní oblasti pro přesnou terčovou nebo loveckou střelbu – například náboj nazvaný „7,62 Micro-Whisper“ , který zkonstruoval J.D.Jones. Ovšem tyto náboje mohou být používány a také vyráběny v naší republice – nábojnice se nemusí přetvářet, jenom se použije těžká střela.

Děkuji za odpověď, právě mě mátla ta expanzní dutina.