Přihlášení

Jste zde

PROSÍM O RADU

DOBRÝ DEN CHTĚL JSEM ZEPTAT ZDA BY MI MOHL NĚKDO VYSVĚTLITI JAKÝ JE ROZDÍL MEZI NÁBOJEM SVÍTÍCÍM A SVĚDEČNÝM.A NA CO SE POUŽÍVÁ TORMENTAČNÍ.VÍTE JÁ TEPRVE ZAČÍNÁM SE SBÍRÁNÍM.ZA KAŽDOU ODPOVĚĎ VÁM MOC DĚKUJI.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Svítící – náboj, který obsahuje ve střele svítící slož, která se při výstřelu zapálí a světelně zvýrazňuje dráhu letu střely. Tyto náboje jsou užívány u armádního střeliva u většiny ráží a ve všech armádách. V bývalém východním bloku byly tyto náboje označovány na špičce střely zelenou barvou, v jiných armádách byly a jsou užívány jiné barvy (oranžová, červená, bílá …). V omezené míře jsou svítící střely používány také v civilním sektoru – např. pro signalizaci v krizových situacích na odlehlých místech apod.
Svědečný – vojenský náboj užívaný v bývalém východním bloku, který sloužil ke kontrole vnitřní balistiky a byl vyroben za zpřísněných podmínek. Byl označován zvláštními barvami – fialovou, bílou …
Tormentační – de facto náboj zkušební. Je vyroben pro zkoušení pevnosti zbraní a jejich uzlů. Dává vyšší tlak než spotřební náboje a tento tlak je pro každou ráži přesně definován. Tyto náboje jsou vyráběny celosvětově (zkoušet se musí všude) a mají různé identifikační znaky – barevně odlišená zápalka, barevně lakované dno (zelená, červená), niklovaná nábojnice, barevně lakovaná střela. rádlování okraje nábojnice, jednotlivé zářezy v okraji nábojnice, výstražný nápis na boku nábojnice a také různé kombinace uvedených znaků. Tyto náboje vyvíjejí nebezpečné tlaky a v žádném případě by neměly být používány pro normální civilní střelbu!

Svědečný náboj byl jakýsi standard, vybraný vzorek určitých úspěšně probíhajících výrobních serií, jež byl archivován, a sloužil k morfologickému a také funkčnímu porovnání s produkty následných výrobních serií. Čili referenční vzorek. Snažím se vyjádřit srozumitelněji to co mi kdysi soukromě řekl, a nyní napsal, pan Krčma.

MOC VÁM DĚKUJI ZA OBSÁHLOU INFORMACI.