Přihlášení

Jste zde

7,62x54R - PZ 43 -dotaz na konstrukci střely?

Dobrý den,

Narazil jsem na jeden náboj 7,62x54R s PZ střelou z roku 1943. U této střely jakoby vyčnívalo průbojné jádro z pláště což mě trošku zarazilo.

Většina střel je konstruována tak, že před průbojným jádrem je zápalná slož.
Bohužel, jsem neměl možnost do toho náboje rýpnou a tak nevím, zda co leze z střely je opravdu jádro a nebo zoxidovaná zápalná slož, ale v případě, že by to bylo jádro, setkal jste se někdo s takovým nábojem potom bychom jej mohli považovat za předchůdce typu střel SP-6?

Děkuji za Vaše náměty a připomínky.

Vlastimil

.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

.

.

Obávám se že u tohoto náboje pro letecký kulomet Škas jde o korozi, případně nějaký "nalepený bordel" (obzvlášť pokud jste neměl možnost do toho rýpnout). Teoreticky by to mohl být válečný zmetek a jádro by pak opravdu mohlo na hrotu proniknout, ale hrot průbojmého jádra je u těchto nábojů opravdu špičatý a jádro samo moc korozi nepodléhá, tady je z fotografie patrný mnohem kulatější tvar na hrotu.

Tiež mám podobný náboj pre let. guľomet Škas , no spomínaná deformácia hrotu strely na ňom nie je až taká markantná. Predpokladám, že je to v oboch prípadoch len dôsledok "vojnovej" výroby (nevyčistená matrica a pod...), ako nejaký konštrukčný úmysel.

Dobrý den,

tak mi to nedalo a onoho sběratele jsem navštívil znovu a po krátké rozpravě jsme střelu vyklepli a očistili.
Výsledek přikládám a s největší pravděpodobností jde o výrobní vadu.

S pozdravem
Vlastimil

.

.