Přihlášení

Jste zde

7,92x33 s expanzní dutinou

Dobrý den,

 

na základě měření a vážení, jsem udělal náčrty náboje7,92x33 s expanzní dutinou. Vím, že toto téma tu již bylo otevřeno, ale rád bych jej touto cestou otevřel znovu a požádal Vás o Vaše názory a komentáře. Tři uvedené náboje jsou z rouzdílných zdrojů.

 

Děkuji

Vlastimil

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Také mám ve sbírce takový exemlář, al es jinou ražbou, ale střela je uplně stená. Stejné zahloubení, aji okraje toho otvoru jsou zcela shodné.

Zdravím, původní (tovární) úprava to zaručeně není, Dost pochybuji i o individuálních úpravách nějakou německou jednotkou či jednotlivci z řad pravidelné armády. Přikláním se k názoru že jde o úpravu ryze individuální a snad i poválečnou - možná i nějací partyzáni, Vlasovci na samém konci války, Banderovci a podobná svoloč nezabývající se žádnými konvencemi.
Jinak po technické stránce je to úprava téměř k ničemu. Vzhledem k tomu že tyto náboje mají vždy ocelové jádro, nebudou nikdy fungovat jako lovecké "expanzní". Jediné čeho lze dosáhnout je skutečnost, že narušený plášť se při průniku cílem "svlékne" a jádro pokračuje dál. Rannivost se sice nepatrně zvětší, ale pokud je narušení špišky střely větší než je zdrávo, svlékne se plášť již v hlavni a následující střela pak hlaveň spolehlivě vyduje.