Přihlášení

Jste zde

hnědění nábojnic-rada?

Zdravím,
v letech 1928-30?bylo prokazatelně vyrobeno určité množství 26,5 mm sig.nábojů v ocelové nbc.která byla ošetřena HNĚDĚNÍM procesem CHEMAK (Chemac?).Nevěděl by někdo,bližší informaci procesu?Děkuji.P.D.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Oprava:Chemag

Hnědění kovů nebo li brynýrování je chemická povrchová úprava kovů barvením povrchu na hnědou až černou barvu. Vytváří se při tom ochranný povlak dobře vzdorující vnějším vlivům.
Samotný proces spočívá, že se předmět moří v kyselinách, v louhu nebo v roztavených solích, tím vzniká tenká černá, hnědá nebo tmavomodrá vrstvička oxidu železnato-železitého Fe3O4 (magnetit, FeIIO-II.Fe2IIIO3-II). Tato velmi tenká vrstvička oxidů (řádově 1 µm) napomůže odolnosti proti korozi a dá se výrazně zvýšit naolejováním.

Chemag, může být pravděpodobně přípravek s výše uvedenýmy procesy.

Zdroj :Internet 

Chemag Metal Colouring Co byla již neexistující firma ve VB, zde : http://www.gracesguide.co.uk/Chemag_Metal_Colouring_Co
najdete, že vystavovala v r. 1937 na Britských průmyslových trzích. Označení procesu "Chemag" se používá pro "oxidační černění" - jiné názvy jsou "Jetal", "Brunofix", "Penetrol Black".
Zdoj je zde:
http://books.google.cz/books?id=TO9dSoi0P6gC&pg=PA32&lpg=PA32&dq=Chemag+...

D2kuji za vyčerpávající odpověď.P.D.

Zdravím CHEMAK sice neznám. Ale dost dobře poslouží SULKA. Je to přípravek na moření zeleniny a dříve byl znám pod názvem "syrná játra". Získá te tím krásnou hnědou patinu.Prakticky na všech materiálech které obsahují Cu "měď"