Přihlášení

Jste zde

broková 16

Dobrý den. Nevěděl by někdo něco o této nábojnici? Kdy se vyráběla, co se do ní nejčasteji laborovalo? Za jakékoliv informace děkuji.

Shorný J.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Zdravím. Myslím že se jedná o celokovovou nábojnici určenou pro vývoz do bývalého Sovětského svazu. Tento typ nábojnic je dosud používán lovci v odlehlých oblastech, neb se prý snadno přebíjí. Po vyražení a namáčknutí nové zápalky se nasype objemově odměřená dávka prachu, ucpávka a dávka broků či jednotná střela (typově asi jako u nás dřív používaná jednotná střela IDEAL). Následuje krytka vyseklá z kartonu která se zaleje ohřátým voskem. Nábojnice se nazakružují ani jinak nelemují, a je vhodné je používat jen pro konkrétní zbraň s které byly vystřeleny. Viděl jsem též podobné v r. 12. V současné době jsou v nabídce muničky Magtech v několika rážích, na ruském trhu jsou od Barnaulu, o jiných nevím.

Dobrý den. Děkuji za odpověď. něco jsem o tom věděl, ale že je to vývoz jsem netušil. Takže by se dalo říct, že se nejedná o uplně běžné provedení v našich končinách?

Úplně běžné provedení to v naších podmínkách není neboť naší dědové a otcové používali k přebíjení klasické papírové nábojnice, ale několik set kusů se u nás určitě prodalo. Pamatuji že jsem je vídal u něktarých naších lovců v minulosti používali je k přebíjení jednotných střel. Nyní se občas oběví tyto nábojnice ze Sovětské nebo ruské provenience to ale spíš jako sběratelské. Jinak oproti papírovým mají výhodu že se před přebitím nemusí kalibrovat.

Pro bližší posílám pár fotek jak balení tak i nábojů Sovětské provenience

V tomto případě se nejedná o žádný vývoz a do Sovětského svazu už vůbec ne. Na konci 19. století a začátkem 20. století naprostá vetšina výrobců dodávala na trh brokové nábojnice nejen v papírovém proveden, ale také v provedení celokovovém (mosazném). Celokovové nábojnice byly sice dražší , ale zato umožňovaly mnohonásobné přebíjení. Firma Sellier & Bellot je dodávala ve dvou provedeních - lehké a těžké, které se lišily masivností dna a stěny nábojnice. Oba typy jsou snadno odlišitelné podle hmotnosti jen v ruce. Vyobrazená nábojnice představuje těžkou nábojnici a byla dodávána na trh přibližně až do poloviny třicátých let. Mosazné nábojnice byly dodávány na náš trh v různých rážích. Co se týká Sovětského svazu a nynějšího (i carského) Ruska, tak zde jsou vyráběny doposud. Jsou s oblibou používány lovci v odlehlých oblastech pro možnost přebíjení a použití rozličných laborací. Jestliže si lovec odváží do divočiny několik mosazných nábojnic a k tomu komponenty, tak mu to vyjde objemově a hmotnostně lépe, než velké množství továrních nábojů.