Přihlášení

Jste zde

Prosím o pomoc při určení nalezeného torza nábojnice

Toto torzo bylo nalezeno a nevím kam jej zařadit. Jelikož si myslím že se pravděpodobně jedná o brokový náboj do tzv. Kachního děla budu jej popisovat dle popisek pro brokové náboje.
d - 40,55 mm
g - 43,70 mm
t - 3,50 mm
výška kování14,72 mm
jak je vidět z fotek v kování je dno vytvořeno klasickým způsobem pro brokové náboje. Myslím si že se jedná o torzo náboje do Kachního děla ráže 4 nebo 6, nepodařilo se mi nikde dohledat údaje o rážích větších než 10. Ja zde taky možnost že se jedná o torzo nějakého signálního náboje. Dnové značení je R.W.S. nic víc. Průmněr pro zápalku je 5,8 mm s osazením 7,5 mm.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Pane Moroz, nejedná se o torzo nábojnice pro kachní dělo, ač se rozměrově přibližuje britské ráži kachního děla 1 a 1/2 palce. Jedná se o zbytek německého cvičného náboje (Manöverpatrone) pro německý pěchotní kanón M18 (I.G.18). Nábojnice byla skutečně papírová obdobné konstrukce jako pro brokové náboje. Zápalka byla broková č.VI (Gevelot). Velmi charakteristický však je profil rozšířeného okraje s rýhou členící jej na "dvojitý", což je zřetelné i na Vaší fotce. Přikládám kopii orientačního výkresu nábojnice od firmy R.W.S. z r.1930. Zajímavá je informace německého kolegy pana Rudi Keima, že fy. RWS tyto nábojky vyráběla pro Norsko ještě v šedesátých letech. Vladislav Badalík

Děkuji za vyčerpávající odpověď.

Zde je foto.