Přihlášení

Jste zde

10,6 mm španělský služební ?

Dobrý den,
Obdrželi jsme upozornění na chybu ve virtuální sbírce. Jde o náboj
zařazený jako 10,6 Schulhof.
http://naboje.org/node/3333
Dle pádných argumentů jsme usoudili, že se opravdu nejedná o zmiňovaný náboj.
Z fotografie je poznat, že olověná střela je úmyslně zkrácená. Nabízí se verze, že se jedná o náboj 10,6 španělský služební. Můžete někdo pomoci tuto variantu potvrdit či vyvrátit?
G1=10,82
R1=12,95
P1=11,45
L3=24,39
L6=31,39
Děkuji Roman Straka

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Je to jednoznačne náboj 10,6 nemecký služobný, vo vyhotovení s plochým dnom nábojnice. Aj ostatné náboje kalibru 10,6 mm - Mauser, španielky služ. , Schulhof a aj .44 S&W ruský sú si veľmi podobné a čo sa týka ich rozmerov, aj zameniteľné. Bolo by zaujímavé vyskúšať ich vzájomnú zameniteľnosť a aj následnú funkčnosť v príslušných zbraniach... Len kto by strieľal také zberateľské kusy! Náboje 10,6 Mauser a aj Schulhof nimi určite sú. Boris LIZOŇ

Podľa výsledkov posledných diskúsií na odborných fórach, náboj 10,6 mm Schulhof v podstate neexistuje. Jediná zmienka o ňom je v známej knihe Erlmeyer, Brandt - Handbuch der Pistolen- und Revolverpatronen. V podstate nie je známe žiadne známe balenie s týmto názvom a ani sa neuvádza v žiadnom katalogu výrobcu. V manuáli o pištoli Schulhof v tomto kalibri je uvedené, že je pre ňu určený náboj 10,6 mm nemecký dôstojnícky.

Jsem rad, ze mi kolegove dali za pravdu, byl jsem to ja, kdo si na to dovolil upozornit. Zapatrame-li trochu do historie - Schulhofova pistole vznikla v roce 1884, tedy kratce po zavedeni naboje 10.6 Mauser (Zick-Zack - DWM 6 - 1878) z kterého se nasledne vyvinul 10.6 Nemecky sluzebni (DWM 200 - 1879). Oba tyto zminene naboje mají Mauserovo dno. Co jsem kde nasel zminky o Schulhofove pistoli, které bylo vyrobeno méně nez 50ks, byla konstruovana na naboj jiz s plochym dnem. Bud se tedy jedna o ranne provedeni 10.6 spanelsky, který od samého zacatku (1884) mel jiz dno ploche, a nebo je mozne, ze mu nektery výrobce (priklanel bych se spise k rakouskému) vyrobil naboje dle jeho pozadavku. Nemecke provedeni 10,6mm bylo ještě dalších 20-30let vyrabeno s Mauserovym dnem, coz dokladaji naboje uvedene v galerii u naboje 10.6 Nemecky (i po roce 1900).
Dle mého nazoru naboj okrajeny nozem je 10.6 Spanelsky s jistotou vyrobeny po roce 1886 v Nemecku.
Co se tyce mého naboje ve sbirce, nazývejme ho třeba 10.6 Shulhof, tak strela je spicatejsi nez u německého naboje s 2 mazacími drážkami, naboj je bez razby a cim se odlisuje od 10.6 Spanelskeho je extremne velka vypoukla, medena zapalka (muze mit cca 6.5mm) - na revolverovy naboj velmi atypicka. Naboj pochazi z USA z pozustalosti po cloveku, který vlastnil Schulhofovu pistoli vyr. c. 24. Pistole byla v drevene kazete, ale naboje - bylo jich 27 - byly v platenem pytliku...tedy krabička opet zadna :-(. Az se dostanu k fotaku, dam sem obrazek naboje + dna.

Omlouvam se za cekani...obrazky zde. At uz ta prostredni patrona je cokoliv, byla urcena k vystreleni z Schulhofovy pistole.

Mel jsem za to, ze se nazvy souboru zobrazuji tez...pokud ne, zleva doprava...Spanel-Schulhof-Nemec Ordnance

Děkuji za Vaše nakopnutí, velice zajímavé téma. 
Roman Straka

Náboj 10,6mm španielsky má oblejšiu strelu bez vonkajšej mazacej drážky a plochú tombakovú zápalku cca 5mm, viditeľne menšiu, ako prostredný náboj na obrázku.
Môj názor je, že vzorom pre všetky štyri 10,6mm náboje ( Schulhof, Mauser, nem. a špan. služobný ) bol už osvedčený úspešný a presný náboj .44 S&W ruský zavedený r. 1870. Prostredný náboj ním asi aj s najväčšou pravdepodobnosťou naozaj je. Utvrdzuje ma v tom aj miesto nálezu - USA, kde bol náboj .44 S&W ruský predsa len podstatne dostupnejší a rozmerovo vhodný aj pre pištoľ Schulhof, ale aj nasledujúca informácia.
Rakúsky odborník na náboje Mag. Josef MÖTZ mi dávnejšie ukázal zaujímavý náboj z nejakého tabla, ktorý bol na ňom označený rothovým čílom 352, prislúchajúcim náboju 10,6 Schulhof. No náboj bol neskôr identifikovaný ako .44 S&W ruský (GR 960) a mal vojenské značenie: GR / 18 / III / 91 /. Strela bola vzhľadovo takmer identická s nábojom nemecký služ. a zápalka mala priemer cca 6,5mm.
Pokiaľ sa ani v krajine pôvodu pištole Schulhof nepodarilo nájsť "originálny" 10,6mm náboj s príslušným označením alebo pôvodom a na table bol zaň vydávaný iný, veľmi podobný náboj, tak fakt, že pre pištoľ Schulhof bol primárne určený náboj 10,6 nemecký služ. je na mieste - ako informoval p. FRANZEN v treťom príspevku.
Tvarové, ale aj rozmerové odchýlky spomínaných nábojov sú dané výrobcami a krajinami ich pôvodu a sú pre niektoré náboje dosť typické, čo potom uľahčuje spornú identifikáciu pri absencii ich dnového značenia. Boris LIZOŇ

Borisi, diky za komentar. Mnou zminena pistole byla v 50. letech koupena prostrednictvim belgickeho obchodnika od rakouskeho sberatele vcetne naboju - tudiz hypoteza, ze si je obstaral az v US je mylna - naboje pochazi z Evropy, nejspis z Rakouska. Podobnost s 44 SW R je neoddiskutovatelna, velmi podobne provedeni zapalky delal S&B v Rize jiz kolem 1885, ale pouzity material je mosaz...