Přihlášení

Jste zde

Zajímavý náboj

Pripadám si ako v škole, čiže niekto má chuť druhých skúšať. Ale takých je viac. Mám pravdu p. dr. Neshyba?
Podľa môjho názoru sa jedná o nemecký náboj 11,2 x 37,5 R pre vojenskú políciu v Tanganjike. V arabštine sa nevyznám, ale podobné hieroglyfy sú na starých nemeckých vojenských nábojoch vyrobených v DWM na export do arabských krajín. Mal by byť vyvinutý v období 1914-18 pre pušku a karabínu. Je otázne (o tom diskutujú aj múdrejší ako som ja), či je totžný s taktiež nemeckým nábojom tých istých základných rozmerov (11,2x37,5 R), známym pod názvom "Grenzaufseher".

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Nijak zle jsem to nemyslel, p. Franzen. Myslel jsem, že by Vás to mohlo zajímat.

První, s kým jsem o tomto náboji mluvil a za kým jsem přišel na radu byl Ivan Falešník, a ten tehdy vyloučil možnost, že by to mohl být náboj 11mm Grenzaufseher, právě kvůli těm arabským nápisům.

Ja netvrdím, že je to Grenzaufseher. Ale že má nemecký pôvod je takmer isté. A Nemecko malo tiež kolónie v Afrike.

Přes mého španělského kamaráda jsem poslal tento náboj na stránky španělských sběratelů a tam se o tomto náboji rozpoutala velká debata. Toto je jeden z mnoha názorů.
“ V knizce: Atlas des culots de munitions od pana Serge Jorion a pana Philippe Regentreif jsem nase tyto udaje:
Tento nabyj byl vyraben pro Otomanskou - Tureckou vladu firmou Deutsche Metallpatronenfabrik ŕ Karlsruhe (pozdeji DWM) v roce 1890. Na spodu nabojnice se muze v Arabstine precist: RZWAM (MAWZR, protoze se cte z prava doleva). Arabstine je to foneticky prepis, jak v arabstine zni “Mauser”. Dale je na dne nabojnice uveden letopocet 1306, coz odpovida letopoctu 1890.”
Proto jsem prevedcen, ze se jedna o naboj 9,5 Mauser Model 1887 znovu dana do uzivani pro 11 Grenzauseher.

Ak tým chcete povedať, že nábojnica z náboja 9,5 turecký mauser bola použitá na výrobu predmetného náboja, s radosťou pripúšťam aj túto alternatívu. Keby som tušil, alebo dokázal prečítať rok výroby, možno by to aj mňa priviedlo k podobnému záveru.

To byl pouze jeden z názorů od španělského sběratele. Přikládám další.

Tento naboj byl pouzivan v opakovaci pusce Mauser mod. 1879, coz byla kratka verze Mausra mod. 1871. Tyto pusky jsou oznaceny na leve strane G.A.G. mod 79, coz znamena Grenzaufsehergewer Mod 79 (Fusil de Guardia Fronteriza). – “Puska hranicni straze” v prekladu.
Tento naboj 11x60R byl take pouzivan ke sportovnim ucelum pro svou malou zpetnou ucinnoust (“nekopal”) a zbrane byly snadne na predelani/prekomorovani.

Kdyz tento naboj “adoptovsalo” Nemecko jako Mauser 1871/84, podepsal Mauser v roce 1887 smlouvu s Tureckem na dodavku 500 000 pusek a 50 000 karabin prekomoravanych na novy naboj vyvinuty Paulem Mauserem – 9,5x60R.
Pred nekolika lety koupil jeho znamy jednu z techto pusek v Jemenu, ktera mela ve svem zasobniku naboj 9,5x60R se stejnym napisem na dne nabojnice, jaky ma tvuj naboj. Vyrabel se v Deutsche Metallpatronenfabrik-Karlsruhe pro Turecko.
Kvuli tomu zastava teorii, ze se jedna o naboj 11mm Grenzaufseher a to kuriozni oznaceni na dne nabojnice muze byt specialni zakazka pro DM-K pro jeden z arabskych statu, nebo pravdepodobneji jako sportovni naboj do Tureckych pusek 9,5x60R Mauser Turecko, aby nahradily originalni naboj 11mm Grenzaufseher
Z uvedeneho nahore tvrdi, ze se jedna o arabskou zakazku daneho naboje nemecke firmy DM-K pro arabskeho alienta. Bez ohledu n ato, jestli to je, nebo neni 11mm Grenzaufsehr.

Tod vse z prekladu.