Přihlášení

Jste zde

Co je to za náboj

Do ruky se mě dostal náboj 7x64 vyrobce SBP nábojnice je pozinkovaná a kroužek u drážky je vroubkovaný děkuji Šťovíček

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Je to tak - tormentační (zkušební ) náboj cca z poloviny 90-tých let. Potom se od niklu upustilo, jednak se loupal a také zbytečně prodražoval cenu komponentů. To rádlování okraje je jen u nepatrného počtu těchto niklovaných nábojů a docela bych se vsadil, že je tvořeno dodatečně.

Koukal jsem na to pod lupou a to rádlování je taky poniklovaný podle mě kdyby bylo dotatečně tak by bylo sloupaný jinak děkuji za odpověď

Pracoval jsem v té době jako vedoucí výroby zkušebních nábojů ve Zkušebně zbraní. Nábojnice a střely se odebíraly z Vlašimi, vlastní výroba probíhala u Pardubic. Většina niklovaných nábojnic byla bez rádlování, některé měly červeně lakované dno (existují i pistolové a revolverové zkušební náboje s nikl nábojnicí) Rádlovaných bylo opravdu velice málo, řadově to bylo prvních pár stovek objednaných kusů a jen u puškových loveckých nábojů. Následně se od rádlování upustilo (zdržení při výrobě a cena) s tím, že se budou nábojnice na dnu lakovat. Pak se přestaly i lakovat, s tím, že stačí na odlišení niklování. V současnosti se mosazné nábojnice pro odlišení pouze lakují, zpravidla červeným lakem. Vlastně jediné rádlované zkušební náboje jsou dnes asi jen ve sbírkách muza ve Vlašimi.

Ve své sbírce mám tento typ náboje v ráži 223 Rem.

Zkusím se zeptat původního majitele odkud ho sehnal a dám vědět jinak děkuji za vyčerpávající odpověd

Původní majitel tvrdí že to je stopro origoš tak si každý udělejte svůj posudek Zdeněk Š.

Samozřejmě se jedná o riginál. SB s těmito náboji víceméně experimentovala a od jejich plné výroby bylo nakonec upuštěno.

Děkuji moc za vyčerpávající odpovědi