Přihlášení

Jste zde

Zoznam ráží

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či je niekde uverejnený ucelený zoznam všetkých, alebo všetkých bežných ráží. Ďakujem

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Záleží, čo pokladáte za bežný náboj. Niekomu by mohla stačiť norma ("zoznam") CIP. To sú v podstate všetky v súčasnosti uznané náboje so zadanými parametrami.

Asi netušíte jak kacířskou myšlenku jste vyslovil. Seznamů nábojů existuje mnoho, ale žádný není (a ani nemůže) být úplný a to ani co se týká kategorie "běžných" nábojů. Vždyť který náboj je běžný a který již ne? Vytvořit kompletní seznam je téměř nemožné, práce by trvala mnoho měsíců a autor takového seznamu by si ho nechal jistě patřičně ohodnotit. Neustále vznikají nové ráže a jsou také "objevovány" ráže zaniklé. Já sám vím o existenci více jak 8.000 ráží nábojů a to je jich jistě ještě více.

Ďakujem Vám všetkým za názory a informácie. Myslím, že zoznam by mohol byť dobrým vodítkom pre mnohých zberateľov. Ja sám som niekde na začiatku tohoto pekného koníčka a samozrejme hľadám čo najviac informácií. Čím viac sa tomu venujem, tým viac vidím, že nebude až také jednoduché sa nejako profilovať. A bez toho to nepôjde. Ďakujem. Príjemný večer.