Přihlášení

Jste zde

Náboj 7,62x 39 vz43

Střela náboje bnz je typ FMJBT, ale například čína má střelu FMJ. Jakou střelu má původní ruský náboj? Je v tom nějaká zákonitost?

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

překlep bxn

Full Metal Jacket Boat Tail

Manufacturer Labels
One important point  is that sometimes, boat tail bullets won’t actually be marked as boat tail on the box. It could be labeled as a normal FMJ and it just happens to have a boat tail shape. Usually, if the load is somehow being marketed as more accurate than the average everyday plinking ammo, the manufacturer will go out of their way to point out the boat tail specification on the box. Otherwise, they may omit this detail.

Jen tak pro zajímavnost - vypůjčeno z webu (původní zdroj z roku 2005 již nefunkční - http://www.lesjones.com/2005/06/09/airspace-in-762x39mm-bullets/)

Takže ruská vojenská klasika je nejspíš na přesnost nejlepší
díky pánové

Celá se to váže k odkazu na náboj 7,62x45 a jeho odkazu na švýcarské kořeny GP11, který měl střelu FMJBT, kdežto Německo a okolí typ torpedo

Já bych nebyl tak odvážný tvrdit, že kořeny náboje 7,62x45 jsou u švýcarského GP11. Píšu knihu o náboji 7,62 45 vz. 52 včetně vývoje nábojů středního balistického výkonu v Československu.
V materiálech mě dostupných není žádná spojitost se švýcarským GP 11. Tedy pokud neberu v úvahu odůvodnění ráže 7,5 mm pro jeho obhajobu od pana Farlíka. Při vývoji náboje byly spory mezi kolegy Farlíkem a Holkem  mimo jiné  poukazováním na světový standard. Holek navrhoval náboj ráže 7,62 (7,65 potažmo palcový ekvivalent .300) za to Farlík ráži 7,5 s ohledem, že tuto ráži zavedlo také Švýcarsko a Francie s tím, že tato ráže má ještě dostačující ranivý účinek. Vstala tak otázka, „co je to světový standard?“.  Vývoj nábojů samozřejmě vycházel ze zkušeností vlastních tak i zahraničních ale konstrukce střely byla originální (váha, těžiště, jádro). Nebavme se o tvaru, ten nemělo cenu razantně vyvíjet.
Jednoznačně bych tedy nepovažoval konkrétní náboj za kořen.

Ono je to s tím pojmenováním sporné....já vidím spojitost s GP 11 výhradně v parametrech střely...jestli je to 300, což je ten Ital nebo 308, což je kupodivu GP11 ráže 7,5 i 3006 nebo 311, což je 7,65 Arg i 7,62 vz43. Přijde mi, že Farlík z nějakého důvodu řešil ráži 300, ale už nikomu neřekne, proč

Proste sa p. Farlík rozhodol, že strela bude mať taký priemer, ako nakoniec aj mala. Je to vždy rozhodnutie konštruktéra mať "vlastný" náboj pre zbraň. Ono v rozmedzí kalibrov 7 až 8 mm nie je veľa miesta a kalibre pohybujúce sa uprostred tohoto intervalu budú vždy tak trochu inklinovať k nejakému už zavedenému  blízkemu kalibru. Vo všeobecnosti skutočnosť, že sa niečo k niečomu blíži hneď neznamená, že práve to najbližšie bude automaticky aj jeho primárnym vzorom. Boris LIZOŇ