Přihlášení

Jste zde

Zvláštní spodek nábojnice zřejmě 26,5mm

Jistý hledač pokladů nalezl z mého hlediska zvláštní spodek nábojnice připomínající základní náplň pro dělostřeleckou minu ráže 120mm. Zápalka výrobce Sellier & Bellot je vsazená . Nikdy jsem takto silnostěnný spodek s vnitřním závitem neviděl.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Mne to skôr pripadá ako krytka na niečo.Ten okraj je veľmi hrubý. Zvnútra nejak nevidno zátravky, aby to bola zápalka, alebo časť náboja.

No právě pane Burda, je to podivné a ani to nemusí být žádná část nějakého muničního elementu, mate mě tam to označení S&B. Na druhou stranu už jsem viděl řadu podivnějších konstrukcí základních náplní minometek, např. naše předválečné 5cm a 8cm měly lahůdková provedení.

Podobné tvarové a rozmerové krytky boli na juhoslovanských a bulharských RG, ale tu ma mätie to značenie...

Je třeba vzít v potaz, že za dobu existence společnosti Sellier & Bellot byl sortiment doplňkových výrobků nemuničního charakteru velmi rozmanitý. Byla realizována drobná kovovýroba např. psací pera namáčecí, klenky a podkůvky k botám, zdrhovadla (zipy) různých velikostí, korunkové uzávěry skleněných lahví, řetízky ke splachovačům na WC a řetízky k umyvadlům, pouzdra na rtěnky, ženijní kleště na rozbušky. Vedle drobné výroby společnost vyráběla pro muniční továrny specializované stroje na výrobu nábojů a obecně balicí stroje. Pochopitelně naznačený výčet není úplný.
Dle mého skromného odhadu lze předpokládat, uvedený „komponent“ pochází z nějakého strojního zařízení produkovaného společností S & B.

Štauferova maznice - víčko

Štauferova maznice - víčko

Ano to by mohlo být ono.................. :-)   Zatracený "S&B 2", fakt to vypadalo jako spodek nějaké nábojnice.