Přihlášení

Jste zde

destičkový prach

Kam zmizel destičkový prach? Používal se naposledy těsně po válce a zmizel. Dál už jen trubičkový. Jaké byly nevýhody?...Nemáte někdo přepočtové tabulky?

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Vážený pane kolego,

v ČR je jen jeden výrobce propelentů a to společnost Explosia v Semtíně. Odpověď na Váš dotaz získáte na webových stránkách jmenované společnosti nebo z "Manuálu pro přebíjení"  v českém jazyce je třeba z roku 2017.  Jinak destičkové prachy společnost Eyplosia vyrábí a tedy existují. Jen na okraj, pro případné přepočtové tabulky,  držet se striktně dopopručení uvedených výrobcem. Havarie zbraně, v lepším případě nemusí být levná záležitost. 

PS. Předmětný manuál Vám mohu poslat, 

nebo zavolejte 773 14 14 21                                                                  . 

mám dost dobrý přehled, jaké prachy se vyrábí v Semtíně, ale mezi puškovými prachy jsem žádný nenašel. Proto ten dotaz

Spomeniem len okrajovo, že firma RWS napr. pri náboji 8x68S uvádza pri jeho laborácii strelami s inou hmotnosťou aj iný druh strelného prachu. Je to z dôvodu optimálnych vnútrobalistických podmienok. Doštičkový prach sa v súčasnosti  používa hlavne v brokových nábojoch, takže nešiel do úzadia, aj keď jeho horenie pri výstrele má degresívny priebeh. Vykonať detailné porovnanie rozdielnych strelných prachov v závislosti na tvare a veľkosti jednotlivých prachových zŕn ( pri ich identickom chemickom zložení) je práca pre špecializované pracovisko, ktoré umožní merať o.i. aj dosahované vnútorné tlaky, prípadne aj silu spätného rázu - resp. ich priebeh. Pre bežného užívateľa postačuje potom len striktne dodržiavať laboračné tabuľky. Boris LIZOŇ