User login

You are here

Mauser

Mauser 7.92 a má zvláštní střelu,co je to za náboj,je to originál nebo také nějaká lidová tvořivost?Děkuji Tonda

Response to question

Only logged in users can reply to questions.

Zdravím,mám náboj ale není to Mauser. Springfield 30-06

Zdravím, zcela jistě to není původní laborace. Otázkou je , zda si někdo přebíjel náboj pro střelbu , nebo za účelem zbohatnutí na burze. Co je to za značku na zápalce? Nebo jen nějaký kaz?

Zdravím. Dle mého názoru jde o lidovou tvořivost. Ona značka na zápalce je označení pro NON COROSIVE ( NC), používaná na zápalkách některých výrobců od 70tých let 20tého století a upozorňující na slož nezpůsobující poškozování vývrtu. Podle P kódu i koncového dvojčíslí 39 lze usuzovat na nábojnici z r. 1939, střela mi nepřipomíná žádné mi známé provedení ať redukovaného, nebo cvičného náboje této ráže. Ještě doplňuji k značení zápalky - může se též jednat o označení NP používané na nábojích muničky Norma. V každém případě by se datace zápalky posunula na 90tá léta 20tého století.

Já se též přikládám k názoru a lidovou tvořivost kule není aspon co je na fotografi vydět zapertlovaná ta dutina mě připadá že je vyrobená asi elektroerozivně není vydět jaké má dutina dno.

Podla mojho nazoru sa jedna o laboraciu bud sukromnú ale skor firemnu zo severských oblastí-odpovedá tomu použitie strely,obdobné som vydel na nabojoch od svedskych vyrobcov-vojenskych,a tiez NP na zápalke tomu napoveda.

Dobrý den. Abych nezakládal nové vlákno, přidám dotaz sem. Při chystání dalších nábojů na stránky se mi do rukou dostaly tyto 2 exempláře. 1. je jen hliníkonvá nábojnice. Výrobce snad Metallwarenfabrik Treunenbrietzen GmbH, Belsig Německo. Jedná se o německý druhoválečný experiment?

U druhéhu náboje by mě zajímalo určení střely. Střela je magnetická. Nikdy jsem se s tímto barevným značením nesetkal. Pokud si někdo hrál, tak už asi hodně dávno. Děkuji za odpověď. Shorný.

K té hliníkové nábojnici mohu uvést jen to co píší němečtí kolegové Windisch, Micke a Kellner v nejhodnotnější knize o náboji této ráže "Die Patrone 7,9mm der Deutschen Wehrmacht 1930-1945". Tyto Al nábojnice značené dvěma velkými písmeny jsou z hliníkových nábojnic nejčastější Předpokládají, že T na 12-té hod charakterizuje výrobce, další velké písmeno na 6-té hod. pravděpodobně označuje sérii (vyskytuje se A, H, J, L, M, N. Zcela určitě se jednalo jen o experimenty, uvádí se ale počty ve statisících až 2 miliony (u švýcarské firmy. Skutečný výrobce ale není jednoznačně identifikován. Němečtí kolegové předpokládají buď švýcarskou Eidgenosische Munitionsfabrik Thun, nebo německé Kopp, Treuenbrietzen, nebo Märkisches Walzwerk. Překvapila mě široká spolupráce se švýcarskou muničkou, která hliníkových nábojnic pro Německo údajně vyrobila nejvíce.. Ve třicátých letech hliníkové nábojnice vyvíjela jak fy. RWS,tak i DWM a některé menší firmy. Vývoj byl za války dotažen až tak daleko, že se uvažovalo o sériové výrobě. Nedostatkový hliník však musel být přednostně směrován pro Luftwaffe, Vladislav Badalík

Pánové, odpovídám na ten náboj s kvadratickým otvorem na přední části střely. Když se před časem o této neobvyklé střele diskutovalo, byl jsem si vědom, že jsem se s informací o ní někde setkal. Nyní, v čase vánočního klidu, jsem prošel odborné časopisy, až jsem na střelu narazil. Nejedná se o žádné samodomo apod. jak nahoře zaznívá.
V německém časopise ECRA č.548 z prosince 2010 je dotaz na tento náboj přičemž je tam vyfocená plná krabička a také její etiketa. V časopise č.549 z ledna 2011 na dotaz odpovídá norský odborník Vidar Andresem. Překlad etikety zní(v češtině) 50 kusů 7,92mm /výcvikový náboj / (ke střelbě na vzdálenost 10 – 15 m)/ A – S NORMA PROJEKTILFABRIK OSLO. Norsky zní výcvikový náboj Skolepatroner. Překlad komentáře pana Andresena:
Střelu a náboj vyvinula jako vojenský výcvikový náboj na velmi krátké vzdálenosti firma Norma počátkem padesátých let. Užíván byl k výcviku v padesátých a šedesátých letech v rážích 7,92x57 a .30-06. Střela má pouze ocelový plášť (bez jádra) a na hrotu střely je v plášti otvor buď kvadratický (čtvercový), nebo okrouhlý. Délka střely 10 – 12 mm. V ráži 7,92x57 byly 2 laborace, v ráži .30-06 jen jedna. Rozptyl je na 15 m již nejméně 5 cm, na větší vzdálenosti ještě daleko horší. V ráži .30-06 byly užívány nábojnice od fy. RAUFOSS nebo přebíjené americké. V ráži 7,92 mm byly užívány různé nábojnice, zejména německé, československé, ale i norské. Náboje byly nahrazeny v šedesátých letech výcvikovými náboji z modrého plastu.
Vyplývá z toho, že se jedná o standardní náboj zavedený v norské armádě, nikoliv tedy upravený, osobní laborace atd. Vyplývá z toho obecný přístup, že když někdo něco nezná, nemusí to ještě být plagiál a je lepší říci, že neví. Vladislav Badalík

Jen pro úplnost. Náboj 30-06 Springfield je zde uveden pod číslem 4150 viz. odkaz níže.

http://naboje.org/naboj/1102/tabulka

prosim muže mi nekdo poradit jake se použivalo barevne označeni naboju mauser za 2 sv a co znamenalo a kde se značilo na zapalce nebo na střele dekuji lakomy

Německé značení je zde :
http://home.scarlet.be/p.colmant/792color.htm
Československé je popsáno zde :
http://csopevneni.xf.cz/Vybava/8x57%20Mauser/8x57%20Mauser.htm
a zde :
http://khvbrno.sweb.cz/frames/boing10.html
Každý stát měl svůj systém značení :-)