User login

You are here

Nový náboj

Milí přátelé, připravuje se upgrade NDnáboje a samozřejmě dbám na to, mimo jiné, aby bylo maximálně aktuální. Tento náboj mi poslal jistý Charles Raam který je šéfem holandské verze Společnosti pro studium nábojů. Je také dobře zapsán v ECRA a dokonce tam dělá redaktora časopisu a tč připravuje prohližeč (viewer) pro něj. Náboj má být horká novinka vyvíjená v souvislosti s protiteroristickými aktivitami. Nic jiného o náboji neví. Když jsem si obrázek pečlivě proměřil mám pocit že to bude nějaká modifikace náboje .223. Kdo o tom něco ví? PN.

Response to question

Only logged in users can reply to questions.

Holý obrázok bez akéhokolvek rozmeru (aspon kaliber a dĺžka nábojnice) je na identifikáciu trochu málo. A ešte aj bez dnového značenia. Čo tak pridať nejaké rozmery?

To neví ani Raam. Proměřením obrázku s korekcí na aktuální rozlišení je délka nábojnice 35 a baze a okraj 9.6 mm. Cca. PN.

Pán doktor, teraz som si na niečo spomenul. Asi pred 1 mesiacom si sa ma pýtal na podrobnosti o náboji 6x35 TSWG.
Nebude to ten istý náboj? Mal by to byť náboj určený na protiteroristické účely a skratka TSWG znamená Technical Support Working Group. Je od firmy Hornady. Obrázok prikladám pre porovnanie.

Aktivitou pana Krčmy, jemuž tímto děkuji, se podařilo sehnat určité (neautorizované) informace o náboji. Vznikl v USA někdy v loňském roce. Je určen pro osobní obranné zbraně, laborován střelou 4.2 g, Vo 740 m/s, Eo 1150 J. Oproti klasickému .223 USA má o 40% nižší zpětný ráz a oproti již zavedeným 5.7x28 FN a 4.6x30 PDW má podstatně vyšší energii (viz NDN). Je přesný a letální účinky trvají ještě ve 300 m. Je doposud ve vývoji.