User login

You are here

Krnka nebo Španělský Berdan

Dobrý den chtěl jsem se zeptat na tento náboj zakoupený ve Štokách jako 15x39 R Krnka podle mně se jedná o 14.5x41 R Berdan španělský L3-40,20 L6-52,40 R-2,10 R1-19,83 P1-16,61

Response to question

Only logged in users can reply to questions.

Tiež by to mohol byť o.i. náboj .58 US Berdan Rifle , ktorý sa vyskytuje v 95% bez dnového značenia. U ruského Krnku to je zase naopak, drvivá väčšina nájených nábojov je s dnovým značením. Na druhej strane, aj španielsky Berdan sa vyskytuje bez dnového značenia,ale býva aj označený korunkou alebo dvomi a štyrmi krúžkami. Všetky tri spomínané náboje sú si rozmermi veľmi podobné a pravdepodobne by v príslušných zbraniach boli aj zameniteľné. Ja sa osobne prikláňam k názoru, že Váš náboj určite nie je ruský Krnka , ktorý má R1 20 - 20,1 mm a okraj hrubší o 0,3 - 0,5 mm , ale najskôr španielsky Berdan.
Výrobné tolerancie u spomínaných nábojov sa vzájomne prekrývajú, potom presná identifikácia hlavne u náboja bez dnového značenia je vždy ťažká.

Děkuji za vyčerpávající odpověď

Potvrzuji plně závěry Borise, kloním se ale více k náboji Krnka, i když to nemohu zdůvodnit jednoznačně. Opravdu diference rozměrů u těchro nábojů jsou značné a detaily vzhledu často hrají pro určení větší roli. Jednoznačně je patrné, že náboj je vyroben podle patentované konstrukce plukovníka Berdana (jednodílná tažená nábojnice s profilovaným dnem). Španělský Berdan vyrobený ve Španělsku vypadá jinak, nejnápadnější rozdíl je ploché dno. Španělský Berdan vyráběný v USA pro Španělsko však takto vypadá. U náboje Krnka donedávna nebyl srovnávací materiál pro souborné zpracování. Člen ECRA John Munnery žijící od počátku devadesátých let v Bulharsku se zde však dostal k velikému množtví nábojů Krnka, všech možných provedení, od dvojdílné nábojnice systému Hahn - Krnka, po první celotažené náboje dle patentu Berdan (bez označení), po náboje značené na vnitřním prstenci dna kolem zápalky (kruhová dosedací plocha) a náboje značené na vnějším prstenci dna. Studie je uvedena v časopise ECRA č.3 a 4 v r.2006. Váš náboj plně odpovídá první variantě celotažené nábojnice dle patentu Berdan. Existovala jak v délce nábojnice 40 mm, tak i 38 mm. Specielně pro přebíjení pak byly určeny další varianty, tato ještě neměla vyztužené dno. Vladislav Badalík

Tak som si našiel chvíľu čas a porovnal oba spomínané náboje z mojej zbierky - viď foto. Vľavo je ruský Krnka(B III O 74) a vpravo španielsky Berdan(bez značenia). Ich celková hmotnosť a niektoré rozmery v mm sú v rovnakom poradí:
53,72g a 49,75g ; R1: 20,31 a 19,60 ; P1: 16,85 a 16,68 ; L3: 40,0 a 40,50 ;
H2: 16,45 a 15,80.
Posledný rozmer bol meraný 3 mm od ústia nábojnice, z dôvodu eliminácie rozdielnosti zaškrtenia strely. Berdan je podstatne kužeľovitejší oproti Krnkovi.
Náboj Krnka by sa teda dal zasunúť do náb. komory špan. Berdana len čiastočne, ak budem uvažovať o max. rozmeroch NK väčších o 0,3 mm oproti príslušnému náboju.
Náboj p. Šťovíčka mi preto predsa rozmerovo a aj vizuálne viac pripomína španielsky Berdan, ako ruského Krnku, aj keď nebol udaný rozmer H2. Boris LIZOŇ

Poznámka: Je na škodu, že v spomínanom článku Johna MUNNERYHO v časopise ECRA č.3
a 4 r.2006 nie sú uvedené žiadne rozmery nábojov Krnka, ktoré by
upresnili ich výrobné odchýlky v počiatkoch a priebehu jeho výroby.
Tieto údaje o náboji 15,24 Krnka upresňuje článok Karola SMATANU v
časopise SKZN č. 17 z r. 2004.

Průmněrná míra H2-15,8 nábojnice ne malinko šišatá počítal jsem průmněr z několika mír

Zdravím, španělský Berdan mám ve své sbírce také, (přímo ze Španělska od španělského sběratele)a naměřil jsem tyto hodnoty: R1-19,45 P1-16,60 L3-41,10 H1-15,50. Krnka má kratší nábojnici, větší průměr dna a náboj je celkově masivnější. Rozměr R-2,70 a u š. Berdana jenom 2,28.

Děkuji všem za vyčerpávající odpovědi vypadá to že tu bude ten španělský.Pane Bezdíček mohl by jste mně jen pro zajímavost zdělit za kolik jste ten náboj koupil Děkuji Zdeněk Šťovíček

Nekoupil, ale vyměnil. Mám ještě asi tři navíc.