User login

You are here

7,92 x 57 bez čar

Zjistil jsem, že mám ve sbírce 3 kusy nábojů 7,92x57 čs.meziválečné výroby, které nemají na dně čtyři typické čáry, rozdělující dno na 4 segmenty. Má to nějaký účel nebo je to chyba při ražbě? Děkuji za vysvětlení. Michal

Response to question

Only logged in users can reply to questions.

Obecně je to považováno za exportní provedení, ale neplatí to na 100%. Shorný

Dkuji Vám. A ještě tedy jeden dotaz. Je pravdou, že exportní výrobky měly na 6. hodině římskou číslici vyšší než XII ? A pokud ano, platilo to vždy nebo ne na 100% ?

Občas sa vyskytnú náboje z Muničky v Bratislave s číslom série max. do XXII, ak si dobre pamätám. Asi sa jednalo  o export, lebo pri približne rovnakej mesačnej produkcii pre našu armádu by sa tieto náboje vyskytovali podstatne častejšie a zo zachovaných vzoriek, nie sú zdokumentované kontinuálne ani všetky série (mesiace) vyššie než XII. Možno tak označovali pre jednoduchšie rozlíšenie náboje vyrobené v danom mesiaci, kde pridali k sérii jednu, alebo dve rímske číslice X, a tak v danom roku odlíšili dodávky určené pre export. ( napr. XV = máj, XXII = december) Boris LIZOŇ

Děkuji Vám za čas a odpovědi. Zaráží mě ale jedna věc: Pan Shorný píše: ...neplatí to na 100%..., Vy píšete ...Asi sa jednalo....možno tak označovali...Mate mě, jak málo je systematicky zpracována databáze tohoto náboje. Zvlášť, když u nás byly pouze tři muničky, které tento náboj vyráběly. Databáze výroby pro německou brannou moc je zpracována daleko důkladněji, ačkoliv Německo bylo vybombardováno do doby kamenné, náboj vyrábělo 42 závodů + dalších devět kompletovalo a sortiment byl také o hodně širší. Marně léta sháním nějaký ucelený a kompetní přehled výroby v jednotlivých našich muničkách, měsíční produkci, vývoz či spotřebu vojsky apod. Nedokázal by mě prosím někdo nasměrovat na patřičnou literaturu (pokud vůbec existuje)? Byl bych moc vděčen.

Náboje do ručních zbraní sice nejsou můj šálek kávy, ale ze svého úhlu pohledu Vám mohu sdělit, že informací o Čs. předválečné dělostřelecké, letecké a ženijní munici je kupodivu daleko, daleko méně, než o jakékoliv munici německé. Možná je to způsobeno tím, že v našich muničkách 6 let roků hospodařili Němci a po té 40 let komunisti. Podnikové archivy podle toho dopadly, známe většinou počty vyvezené munice a cílové země, ale neznáme varianty a odlišnosti exportní munice od standardních typů zavedených v Čs. armádě, přičemž víme že existovaly. To samé se týká vývoje.

Německé archivy ukořistili spojenci včetně SSSR a badatelé se jim již dlouhá léta věnují............