User login

You are here

Identifikace náboje.

Jak poznám, jedná-li se o náboj .400/360 Nitro Express 2 3/4" Purdey nebo .400/360 Nitro Express 2 3/4" Westley-Richards? Děkuji.

Response to question

Only logged in users can reply to questions.

Ty levotočivé drážky na střele jsou originál?

Ten náboj je označovaný ako 400/360 N.E. 3 1/4" a bol určený aj pre zbrane Purdey aj pre Westley Richards, ale aj pre Evans. Týka sa to rozmeru nábojnice. Pre jednotlivých výrobcov zbraní sa robili rôzne laborácie, napr. Purdey a Evans mali náplň 40 grainov korditu a 300 grainovú strelu, Westley Richards mal 41 grainov prachu a 314 grainovú strelu. Náboje Purdey mali obyčajne v dnovom značení písmeno "P", ale nie vždy. Eley Brothers ho vyrábal bez. Tie šikmé drážky na strele sú originál.

Děkuji pane Franzen.

Přesně to mne kdysi zajímalo a tak jsem se na to ptal na IWA zástupkyně firmy KYNOCH která (alespoň před cca 5 lety) vyráběla obě verze. Podle ní má verze Purdey větší průměr střely než WR (9.32 oproti 9.14 mm) a naopak tenčí okraj než WR. A proto nejsou obě verze zaměnitelné (podle ní) a proto také v NDN jsou uvedeny separátně. Najděte si je a zkuste si změřit průměr střely tam kde vyčuhuje z nábojnice. A dejte nám vědět.PN.

Průměr střely G1 je 9,20 a výška okraje, tedy R je 1,20. Mám ještě druhý náboj vyrobený firmou B B a ten má rozměry G1 9,30 a R 1,6. Je tedy možné, že první náboj je Purdey a druhý Westley-Richards. Anebo je to jedno.

Já bych se řídil průměrem střely neboť v tomto ohledu jsou literární údaje vzácně jednotné. Mám pocit že pan Krčma má obě formy ve své sbírce a to osignované. Požádám jej aby je v tomto ohledu proměřil. Popř. požádáme ing Franzena. Ovšen to co vyčuhuje z nábojnice obvykle neodpovídá skutečnému průměru střely. Někdy u sběratelů fyzických forem nábojů pozoruji podobný psychiatrický fenomén jako u žárlivých manželů. A sice že nikdy nemají jistotu ve své oblasti, popř. ji nabudou pouze na krátkou dobu a mučivé pochybnosti se vracejí. V tom případě nezbývá než náboj v kladívku delaborovat. PN.

Ja by som meranie vynechal a stále zastávam názor, že sa jedná o stále ten istý náboj. Okrem už uvedených prívlastkov má aj prívlastky Rigby a Fraser. Zobrazený náboj by som zaradil ako posledný označený, pretože strela so šikmo rezaným plášťom je označovaná ako Frazer. Náboj s dnovým značením BB je modernej výroby súkromne laborovaná. Firma BB (Bertram Bullets, Austrália) vyrába neštandartné nábojnice na domáce prebíjanie. Ja som našiel rozmery 13-tich nábojov 400/360 N.E. 2 3/4" a priemer striel mali v rozpätí 9,02 - 9,32 mm. Napriek týmto rozdielom v priemere striel ich pokladám za jeden kaliber, pretože náboj vznikol v roku 1900, čo si myslím bolo ešte pred normalizáciou. Možno pani od firmy, ktorá informovala p. doktora nebola dobre informovaná (čo sa pri personále na výstavách velmi často stáva), alebo mohla byť "pomýlená". Existuje ešte jeden anglický náboj 400/360 s exaktným priemerom strely 9,3 mm. Ten má však dĺžku nábojnice 2 3/8". Ale je celkom možné, že nemám pravdu. Posúďte sami.

Tak já nevím. Červíček vrtá i ve mně. Zmíněná firma Bertram dle svých aktuálních stránek vyrábí nábojnici .400/.360 Thin Rim (tenký okraj) Purdey jako samostatnou jednotku, oba náboje jsou jako samostatné jednotky v literatuře uváděny zcela běžně. Pro mne, a potažmo NDN, je však rozhodující toto:
Dnes již není možné spolehlivě zjistit, zda byly oba náboje v tehdejších zbraních zaměnitelné. Myslím tím nejen morfologicky, tj možností zasunout oba náboje do stejné nábojové komory, ale především funkčně s ohledem na následnou přesnou a bezpečnou střelbu (já myslím že spíše nebyly - vzpomeňte na varianty náboje 8x57 Mauser s průměry střel 8.06 a 8.23 mm, vzpomeňte na firmu KYNOCH donedávna vyrábějící oba náboje zcela separátně).
Pouze výše popsaná a prokázaná komplexní forma zaměnitelnosti je, v systému NDN, kriteriem pro to, zda dva napohled stejně vyhlížející náboje (a metricky velmi podobné) vykazovat jako nábojové jednotky, nebo jako pouhé laborační verze jednoho a téhož náboje. Proto se v NDN nic nezmění. PN.

Tak teď jsem z toho blázen úplně, je pravda že náboj od firmy Bertram byl laborován v ČR, ale to je jedno. Alespoň se máme na co ptát a o čem psát, jinak by to bylo moc jednoduché. Všem moc děkuji a jdu něco podobného zase vyhrabat do trezoru.

Napriek mojmu presvedčeniu o správnosti toho, čo som už napísal, vrtal mi tento problém v hlave aj naďalej. Preto som našiel ako ďalšiu možnosť overenia tejto problematiky nahliadnutie do britských katalogov výrobcov streliva. Výsledok je zaujímavý. Vyzerá to, že v podstate máme pravdu všetci. Aj ja. Vo všetkých existuje len náboj 400/360 N.E. V katalogu Eley z roku 1910 jednoznačne a bez inej možnosti. V katalogoch z obdobia medzi vojnami (1925 a presne nezistený) sa tiež uvádza ako jeden náboj a to 400/360 N.E., ale s udaním rôznych laborácií pre Purdey a Westley Richards (ako som uviedol na začiatku), avšak s poznámkou, že tieto náboje nie sú vzájomne zameniteľné. Dôvod prečo, tam uvedený nie je. Je azujímavé, že o iných výrobcov zbraní (Evans, Rigby a pod.) nie je ani zmienka, takže ťažko povedať, ktorá z tých dvoch laborácií bola určená pre tieto zbrane. Čiže môj záver je, že sa jedná o jeden náboj vo viacerých laboráciách. Každý nech si však urobí záver vlastný.

Nebýt mě a mých dotazů, neprolistoval byste staré katalogy a neměl co dělat. Mnohokrát děkuji!

Když jsem neměl co dělat, tak jsem prolistoval staré katalogy a zkontaktoval spoustu lidí ve světě. Takže zde je nějaké doplnění k této problematice. Pátral jsem v mnoha různých pramenech ve snaze zjistit maximum informací. Ovšem tyto informace jsou vždy nedostatečné a mnohdy protichůdné. Jisté je následující a úsudek si každý může udělat sám.
- existují čtyři druhy nábojů .400/.360 NE a to : Purdey, Westley Richards, Fraser a Evans.
- Na obrázku je varianta Fraser
- Hlavní odlišnost je v síle okraje nábojnice.
- Westley Richards má okraj 0,055 -0,060“ , Purdey má okraj tenčí a to 0,045 – 0,050“
- Uzamykací délka pro zbraně Purdey činí 0,050“
- Fraser a Evans mají tenký okraj jako Purdey
- Fraser a Evans je možné vystřelit z komory Purdey
- Náboje Fraser a Purdey by neměly být používány v komorách Evans, jelikož Evans používá o s nepatrně kratší celkovou délkou nábojnice, při zachování stejného tvaru nábojnice. Tento rozdíl nejsem schopen přesně určit.
- Byly užívány střely s několika průměry střel. Důvody této nejednotnosti neznám.
- Zdá se, že tyto různé průměry střel nemají přímý vztah k typu náboje, ale toto není jednoznačně prokázáno.
- Na prodejním balení těchto nábojů bylo na zadní straně krabičky vyznačena razítkem přesná specifikace a průměr střely.
- Zkušení střelci z anglických zbraní Nitro Express radí pro případné přebíjení nábojů .400/.360 vždy přesně proměřit průměr vývrtu předmětné zbraně a pro přebíjení vždy volit střely s odpovídajícím průměrem.
- Firma Kynoch dodávala zvlášť náboje Purdey a zvlášť W.Richards. Ostatní rozlišování neprováděla.
- Součastná australská výroba těchto nábojů nebude zřejmě rozměrově úplně ideální, protože nejlepší střelci s touto ráží raději upravují nábojnice z náboje 9,3x74 R. Zřejmě jsou nějaké problémy s rozměry okraje a dna nábojnice.
- Tyto náboje jsou výkonově a také laboračně téměř totožné s náboji .400/350 NE a .350 No.2

Opět mnohokrát děkuji.