User login

You are here

30-06 SPRG

Dostlal jsem tento náboj je ze současné výroby bohužel nevím jaký je výrobce na dnovém razidle je neindetifikovaná značka a nápis 30-06 SPRG ale nejvíce mě zajímá ten prolis těsně nad drážkou

Response to question

Only logged in users can reply to questions.

Dálka nábojnice je 63,2mm

Omyl. Jedná sa o bežnú výrobu v muničke v Barnaule a drážka je vyrobená zámerne. Mám tých typov nábojov niekoľko. Sú dokonca na Slovensku v predaji a tú drážku majú všetky v krabičke. Údajne má drážka slúžiť na bezporuchovú funkčnosť ruských samonabíjacích guľovníc vyrobených na báze Kalašnikova. Tie nábojnice sú totiž všetky železné a ich povrch je lakovaný alebo pomosadzený.

Dobrý den. Slyšel jsem, že takové to prolysy jsou dělané u nábojů tormeračních, memohlo by to být ono? Ale asi se pletu.....

Vyobrazený náboj zcela jistě není tormentační. Účelem tohoto prolisu bude usnadnění pohybu náboje a nábojnice v mechanickém ústrojí zbraní a to v největší míře při vytahování nábojnice z komory po výstřelu.

Nějak se nám ta diskuze protahuje, rozplývá a nikam nevede. Takže kdo z expertů mi řekne k čemu tam ta drážka je. Rád bych se to konečně dověděl.PN.

A je to jasné. Drážka je vlastně prolis a ten během výstřelu, kdy tlak plynů uvnitř nábojnice dosahuje maxima, zajistí nepatrné prodloužení nábojnice směrem dozadu. Tak se vypní eventuální prostor mezi dnem nábojnice a hlavou závěru a zabrání se prasknutí jejího dna. Patrně je to problém vázaný na materiál ruských nábojnic a nepochybně také na výrobní tolerance nábojových komor a závěrových vůlí ruských zbraní. Kdysi jsem už o takovém fíglu cosi zaslechl v souvislosti s vývojem ocelových nábojnic v Německu. Dík pane Strnad, poučil jste nás. PN.

Je pravda , že dohánět takovýmto konstrukčním řešením nábojnice případné vůle zbraně je dost netradiční a technologicky komplikované (mimo jiné přibude další operační postup při výrobě nábojnice). Osobně bych se ale přikláněl k názoru, že ta drážka má (nebo má mít) skutečně vliv na extrakci nábojnice z komory po výstřelu. Viděl jsem tyto drážky i na ráži .308 Winchester a tam byly (již v krabičce) vyplněny jakýmsi, poměrně tuhým, mazacím tukem. Můj osobní názor je, že při výstřelu se tato drážka vlivem tlaku plynů skutečně "překalibruje" podle tvaru kovory a přitom zároveň natlačí zmíněný tuk do prostoru mezi nábojnici a stěnu komory. Tato lubrikace pak skutečně může napomáhat lepší extrakci - tedy i spolehlivější funkci v samonabíjecích zbraních. Inu Rusové dovedou překvapit...

Konečně se mě podařilo zeptat známého od něhož je ten náboj který je současné ruské výrob a bylo mě řečeno že opavdu slouží k lepšímu vyjímání(vyndání) vystřeleného náboje z komory

Můj příspěvek byl volným překladem předchozího textu. Nicméně jsem jej předem konzultoval s ing Badalíkem, který je sice pasivním ale také jedním z nejzkušenějších expertů NDI, a ten mi jej potvrdil. Kadopádně jsme se konečně dobrali nějakých stanovisek. A poučili se. PN.

Dobrý večer, mohu potvrditčastější výskyt, v práci máme také dvě krabičky a u všech nábojů je tato drážka. Nábojnice jsou stříbrné barvy (niklované??) A zrovna minulý týden jsme na tyto náboje s kolegou koukali a marně jsme přemýšleli k čemu ona drážka slouží.

Pro doplnění tohoto tématu zasílám foto krabičky od těchto nábojů. Velice zajímavá je poznámka na krabičce v levém spodním rohu. Uvádím její volný překlad z ruštiny do češtiny, který ledacos napoví o důvodu vzniku této nezvyklé úpravy nábojnice. „Pro střelbu z loveckých drážkovaných zbraní. Zaručena bezporuchová činnost nábojů ve zbraních „VEPR – HUNTER“, A. ZOLI“ a „BROWNING“.
Zajímalo by mne, zda jsou výše uvedené náboje vůbec povoleny prodávat v ČR. Dle majitele krabičky na nich není žádná značka C.I.P. Náboje totiž touto zvláštní úpravou až moc nebezpečně připomínají školní vojenské náboje „západní výroby“! (6,5 x 55 SE, 7,5 x 54 franc., 7,5 x 55 GP 11, 8 x 58 R Krag – Jörg., 308 Win. a další) Pravda, ty mají v drtivé většině příčné prolisy na těle nábojnice dva, někdy i tři, ale vlastním ve sbírce i školní náboje jen s jedním příčným prolisem! Z nápisů na krabičce je jasně patrné, že se jedná o ostrý, lovecký náboj, ale náboje se časem rozdají mezi myslivce a sběratele. No a po nějaké době se již zapomene na jejich určení. Odtud je již jen krůček k velkému neštěstí. Z tohoto důvodu považuji tuto úpravu na ostrém náboji za zvláště nebezpečnou!!!
S pozdravem Mira D.

Zaujímavé by bolo vidieť rez nábojnice, ktorá je opatrená týmto prelisom.

No isto tam nič zaujímave vidno nebude.Iba prelis na nábojnici.

Pro doplnění tohoto tématu: V knize Atlas nábojů do ručních palných zbraní, Náboje se středovým zápalem - metrická ráže, str. 128, náboj č. 131 - 6 x 49 Russian je vyobrazený náboj opatřen totožnou drážkou. O samotné drážce se ale autoři nezmiňují, jen zmínka o tom, že má ocelovou nábojnici.