User login

You are here

Další zajímavý náboj

Zdravím, dostal se mi do sbírky tento zajímavý náboj a potřeboval bych pomoc s jeho určením. Jedná se asi o 11,7x45 R dánský Remington, ale délka nábojnice je jenom 40mm. Uvnitř jsou broky zalité nějakou červenou hmotou. Zajímalo by mě, jestli je to originál nebo nějaká domácí výroba?

Response to question

Only logged in users can reply to questions.

Původně to byl dánský služební náboj 11.7x51 R. Vyrobila jej 1915 Haerens Army Laboratorium v Kodani. Někdo později nábojnici zkrátil a laboroval ji hromadnou střelou. Amatérská výroba. Už jsem takovou modifikaci viděl u 9.3x72 R. Přikládám okno z NDN. PN.

Velmi pravděpodobně (98 %), se jedná o brokovou laboraci náboje 11,6x40 R Remington (Grónský). Tyto náboje byly oficiálně vyráběny zkrácením vojenských nábojnic. Jejich použití bylo v Grónsku (Dánská kolonie) ve zbraních přestavěných na centrální zápal - původní vojenské Remingtony M 67 komorované na náboj s okrajovým zápalem. Byl používán k loveckým účelům a broková laborace nebyla asi vyráběna továrně.

Děkuji.

Tady je grónská verze. Oba náboje byly rozměrově totožné až na délku nábojnice (51 vs 40.3 mm). Já jsem při diagnoze vycházel ze dna, resp. roku výroby. PN.