User login

You are here

Zelený pruh přes dno náboje 7,92mm Mauser

Prosím o pomoc při určení důvodu značení náboje Mauser zeleným pruhem přes dno.
Tento náboj, byl nalezen v sumce na půdě spolu s ostatními náboji, zaujal mně tím zeleným pruhem a pak znatelně nižší váhou proti ostatním - nenese však znáky toho že by byl delaborován, na půdě ležel od skončení války. Při porovnání váhy vážily ostatní totožné náboje v rozmezí od 25,1 - 26,4 g a tento jen 19,4 g.Všechny jsou stejného typu a mají stejné střely a nábojnice poměděné. Značení tohoto náboje
P25 IVa1 32 39, výrobce je tedy Metallwarenfabrik Treuenbritzen GmbH, Werk Sebaldushof, Německo

Response to question

Only logged in users can reply to questions.

 

 
Lehká střela s ostrou špičkou (L.S.) a střela L.S. svítící 
(cvičná munice na krátkou vzdálenost)
S rozšiřováním wehrmachtu v roce 1936 byla spojena i zvýšená spotřeba cvičné munice na střelbu z kulometů na vzdušné cíle s doletem pouze ca. 2 km, protože cvičné střelnice měly jen omezenou velikost. Proto se do střel s.S. laborovala jádra z hliníku , čímž se jejich hmotnost snížila na 5,55 g. Měkké hliníkové jádro nevyžadovalo plášť z olova. Pozdější verze měla zadní část tvarovanou válcovitě. V průběhu války byly snahy nahradit hliníkové jádro směsí téru , avšak toto provedení ucpávalo trysky. Střela L.S. Leuchtspur (svítící) o hmotnosti 6,10 g byla v zadní části jádra vyhloubená – do výhlubně se vkládalo pouzdro se svítící složí. 
Označování
Oba typy střely byly označovány zeleným proužkem 5 mm, který se lakoval na dno nábojnice. Střela L. S. Leuchtspur měla navíc načerněnou špičku (10 mm). Oba druhy nábojů se vyráběly jak s mosaznou tak i s ocelovou nábojnicí v různém provedení.
 

Děkuji Vám za vyčerpávající vysvětlení.
VM