User login

You are here

5mm Francouzký???

Prosím o informaci, zda se někdo z Vás někdy setkal s nábojem 5mm Francouzký se skrytým střed. zápalem ( S.F.M. ) v této brokové verzi. Snažil jsem ce dno co nejlépe vyfotit-je značen propletené GG na 12té h. a 5mm na 6té h.
Díky za info.

Response to question

Only logged in users can reply to questions.

S určitosťou je možné potvrdiť existenciu brokových nábojov v rôznych kalibroch ( podľa dobových firemných katalógov) a v tej dobe – pred cca. 130 rokmi o ich bežné vyhotovenie.
Vo francúzsku boli v tej dobe rozšírené náboje v kalibroch 5,7,9,12 a 15 mm – tzv. francúzske , ktoré boli vyrábané s rôznym typom zápalu a okrem vyhotovenia náboja s jednotnou strelou aj v brokovom prevedení. Výskyt iných starých francúzskych nábojov typu Spirlet , Devisme , Dumonthier v brokovej laborácii je zriedkavý a väčšinou sa jedná o jednotlivé zberateľské kusy.
Výborný článok o problematike starých francúzskych nábojoch napísal pred niekoľkými rokmi p. Ing. FRANZEN v časopise Slovenského klubu zberateľov nábojov (SKZN). Tento typ nábojov s hromadnou strelou aj v iných kalibroch , bol rozšírený hlavne v USA , ale aj v Európe.
V USA sa vyskytujú brokové náboje aj takmer vo všetkých kalibroch nábojov s okrajovým zápalom , kde oproti Európe , bola papierová časť nábojnice nahradená dutou drevenou strelou – kontajnerom s obsahom malých brokov. Toto typické vyhotovenie sa týka aj amerických puškových a revolverových kalibrov , kde bolo v minulosti dosť rozšírené.