User login

You are here

Dotaz

Zdravím,
mám dotaz na náboj 8x56 M Sch SBP a to : zda je náboj na špici podomácku upravem odstraněním olověné špičky,nebo zda je takto v původním stavu,viz fotky.
Děkuji za info.

Response to question

Only logged in users can reply to questions.

Náboj uvedený na foto byl v sortimentu nábojů SB. Je osazen střelou č.109 o hmotnosti 13,40 k jejíž délka je 28 mm. Výmetná náplň prachu SM5 cca 2,85 g zajišťovala rychlost z hlavně o délce 500 mm rychlost 630 m.s-1. Maximální délka náboje L6=76,40 mm

Dobrý den.
Prosil bych pana Malimánka (nebo kohokoli) o doplnění informace o střele. Můj otec vlastnil kulovnici 8mm MSch a měl i tyto náboje. Hovořil o nich jako o expanzních, byť používal poloplášťové. Je to tedy opravdu expanzní střela typ JHP? Jak je to s jejich držením a používáním? Nespadají do kategorie střel označených obecně DUM DUM?
Děkuji za odpověď.
S pozdravem
Srnec

Na počátku 20. století byl lovecký kulový náboj 8x56 M.Sch. továrně laborován mnoha druhy střel. Postupně, jak zastarával se počet střel omezil. V katalogu firmy S&B z roku 1957? je uváděna pouze MH střela č. 867. Jak jsem již uvedl na Vašem fotu je tento náboj osazený střelou č. 109, což je expanzní střela, dříve označovaná DH „dutý hrot“. Podrobněji je popsána v původní odpovědi. V současné terminologii by se dalo použít zkratky JHP. Jejich použití v loveckých nábojích je zcela legální neboť se jedná o dovolené výrobní provedení ve smyslu Zákona o střelných zbraních a střelivu včetně prováděcích předpisů.
Jiná je situace u vojenských nábojů kde použití střel, jejichž konstrukce či úprava zvyšující ranivý účinek je zakázána. Stalo se tak po zkušenostech s britskými náboji 303 British u kterých byla celoplášťová střela s oblou přední částí upravena spíše na poloplášťovou. Tato situace byla zaznamenána v Indii v závěru 19. stol. u města Dum-dum nedaleko Kalkaty (Arsenal Dumdum) a proto se vžil tento název. Na základě poznatků se mocnosti následně v roce 1899 dohodly, že při válečných konfliktech je používání střel tohoto typu nehumánní. Tato úmluva je označována jako Haagská konvence, kde byly projednány pravidla vedení války. Mimo jiné se zakazuje používat ve válečných konfliktech neplášťované nebo poloplášťované střely upravené pro zvýšení ranivosti. Tím byla aféra uzavřena, ale snaha po zvýšení účinku vojenských nábojů neskončila. Podařilo se to jinými způsoby, aniž by Haagská konvence byla porušena.
Je tedy nutné rozlišovat náboje lovecké, u nichž požadujeme mimo jiné co největší smrtící účinek s okamžitým efektem a náboje vojenské, kdy nám nejde o usmrcení, ale o vyřazení živé síly z bojové činnosti.