User login

Cartridge 26,5 mm francouzský signální and its variants

Brief history of the cartridge 26,5 mm francouzský signální

Signální náboje jsou určeny ke střelbě ze signální pistole nebo signálního zařízení, pro světelný nebo zvukový efekt. 
Používali se už za Rakouska Uherska v různých provedeních. První zbraně byly vytvořeny pro signalizaci na moři a u letectva.
Pro signalizaci se používají pyrotechnické slože hořící barevnými plameny nebo dýmy. Většina armád používá světlice pro vizuální komunikaci, která je viditelná i na vzdálenost 2,5-5 km. Používá se jak v noci, tak i ve dne. Mezi denní signalizace se používají především dýmy ale také i světelné efekty. Dostřel světlice pod úhlem 90 ⁰ je zhruba 120 m. Po dosažení požadované výšky volně klesají nebo se spouštějí na padáčku. Existují i osvětlující varianty, které po dobu pádu na padáčku osvětlují prostor pod sebou, nebo také šrapnelové s akustickým efektem.
Jednotlivé náboje bývají rozeznatelné vizuálně barevnými značkami a také i tvarem záslepky pro lepší identifikaci druhu například v noci. Nebyl dán přesný předpis, který by udával použití jednotlivých druhů světlic a signálů. Obvykle to záleželo na rozhodnutí velitelů čet a oddílů. Jednotlivé signály se také nepravidelně měnily. První typy měli nábojnice papírové,dále se používala mosaz, ocel, potom hliník a dnes i plasty. Existují také slzotvorné a speciální typy.

Dimensions

General dimensions

Cartridge variants 26,5 mm francouzský signální

ID Profile Headstamp Headstamp BW Year Manufacturer
9358 Ruggiéri SA Francie
9357 1936
9338
9323 1938

As an verified user, you can view all variants of the cartridge along with detailed information.