Přihlášení

Jste zde

prosím o identifikaci střely

Dobrý den,
prosím o identifikaci střely (ve formátu např. 9x19mm) a zbraně, ze které se to střílelo - průměr u dna je 74,74 mm, přes drážky 77,6 mm, počet drážek 24(pravotočivé), výška tohoto kusu je 21,8 cm. Na spodní straně není nic, co by střelu umožnilo identifikovat bez provedení metalografické analýzy(nějaké nečitelné fragmenty písmen a značek). Povrch je chrom. Rozhodně pochází z doby 1. světové války. Také by mě zajímalo, jak to, že je střela celá, když pravděpodobně vyletěla z děla? Děkuji Knotek

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Je to tělo ruské šrapnelové střely 76,2mm Š-354 ( 76-мм пулевая шрапнель Ш-354 ). Původní šrapnel používal až do roku 1941 22sek.dvojitý roznětný zapalovač.Tento šrapnel nemusí pocházet z 1.války, jelikož byl vyráběn až do konce 2.světové války i když s jiným zapalovačem T-6.

Tělo šrapnelové střely zůstává ve většině případů vcelku, což vyplývá z konstrukce a požadované funkce.

Šrapnelová střela má na dně komoru s výmetnou náloží černého prachu kterou uzavírá výmetná deska s otvorem pro šlehovou trubku, nad výmetnou deskou jsou olověné či železné kuličky (zde 260ks ráže 12,7mm) zalité v kalafuně či síře. Šrapnel je vepředu vybaven dvojitým ( časová i nárazová funkce) zapalovačem s náustnicí od něhož vede šlehová trubka dolů k výmetné náplni.

Činnost : před nabitím obluha nastavila na zapalovači požadovaný čas ( dálku ) zážehu.

Výstřel - zrychlením střely došlo k nápichu roznětky v zapalovači a zážehu časovací slože, po uplynutí nastaveného času došlo ve vzduchu nad nepřítelovými jednotkami k prošlehnutí zesilovací náplně zapalovače šlehovou trubkou do výmetné náplně-vzniklé plyny vystřelily výmetnou desku s kuličkami vpřed jako z brokovnice ( náustnice se zapalovačem se utrhla ve střižných šroubcích). Tělo střely a zapalovač pravidla spadly celkem nepoškozeny na zem, kde jsou na bojištích nalézány dodnes.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ru/8/8a/Shrapnel.jpg

http://i2.guns.ru/forums/icons/forum_pictures/000348/348049.jpg
https://img-fotki.yandex.ru/get/4424/73911542.4c/0_70e2b_d84ac43d_L
https://wiki.warthunder.ru/images/a/a9/%D0%A8-354%D0%A2-2.jpg

 

Dobrý den.
Mám ve své sbírce stejný šrapnel, bez chromu, viz foto. Jedním z kanónů, ze kterých mohl být vystřelen je 76,2mm Plukovní kanón M1927: drážek 24, š.drážky 7mm, š.pole 3 mm, hloubka drážky 0,762. Mám i tentýž šrapnel s 32 drážkami, tady jsem dosud kanón (hlaveň) nenašel.
S pozdravem
Srnec

24 drážek měla také:  76-мм пушка обр. 1902 г., 76-мм горная пушка образца 1904 и 1909 года, 76-мм короткая пушка обр. 1913 г., 76-мм зенитная пушка Лендера (обр.1914/1915 г.), 76-мм полковая пушка образца 1943 года

32 drážek měla např. : 76-мм горная пушка образца 1938 года, 76-мм дивизионная пушка образца 1902/30 годов,  76-мм дивизионная пушка образца 1936 года (Ф-22),  76-мм танковая пушка Л-11,  76-мм танковая пушка Ф-34, Казематная артиллерийская установка Л-17 образца 1940 года.

Děkuji za odpovědi, všechny velmi přínosné a hlavně shodující se jednoznačně na konkrétním typu střely. Já původně myslel, jestli by to nemohlo být do francouzského děla "Canon de 75 modèle 1897", protože to má též 24 drážek. Nicméně pokud jsem si jistý, že střela pochází z 1. sv. války, tak stále neznám typ zbraně, ze které to vyletělo. Jak jsem uvedl, je to celé chromové a kdyby se to běžně střílelo třeba z "Putilov 76.2mm M 1902", tak u něj zdůrazňují, že hlaveň je z karbonové (čili měkké) oceli. Nedovedu si tedy představit, že by z toho stříleli chromované střely - za chvíli by z toho přeci měli hladký "vývrt"? Jinak "moje" drážka má šířku 2,7 mm a pole 7,26 mm, hloubka "zářezu" je 0,58 mm. Navíc jsem si na jiných webech všiml, že ruská děla mají asi vývrty levotočivé?

Například : 76-мм пушка обр. 1902 г. Глубина нарезов 0,76мм.  Ширина нарезов 7,19мм.

Pokud se vám chce hledat další stačí zadat do gůglu " ширина нарезов ствола 76-мм пушки обр. " a můžete bádat. Jenom byste si měl uvědomit, že před chromováním bylo tělo šrapnelu dost výrazně přeleštěno o čemž svědčí jak mírně odlišné rozměry od výkresových, tak absence značení na dně, které bylo celkem hluboce vyraženo. Tudíž přesně stejné rozměry drážek nejspíš nenaleznete.

1)  Toto je suvenýr - památka na válku, pochromován byl dodatečně, u rodin bývalých vojáků a na burzách se vyskytují celkem běžně ve všech možných rážích. ŽÁDNÁ ARMÁDA  NEPOUŽÍVALA  POCHROMOVANÉ dělostřelecké střely. ( Tuto úvahu jste snad nemohl při zdravém rozumu vůbec myslet vážně )

2)   Levotočivý vývrt u některých kanonů měli v Evropě pouze pošahaní Italové. Ty jiné weby byly asi opravdu hodně "jiné".

3) Mám přesně ten samý kompletní šrapnel i s nábojnicí- prokazatelně pocházející z druhé světové války. Byl nalezen i s jinou ruskou municí ráže 76,2mm v bývalém děl.postavení na Opavsku. 

Dobrý večer,
že je torzo střely suvenýrem nezpochybňuji, nicméně určitě z 1. sv války. Pokusil jsem se pořídit co nejkvalitněji fotografii dna a kromě "bublinek" v chromu je tam vidět i nějaká nejasná ražba. Domnívám se ale, že je ražba přes chrom, nikoliv chrom přes ražbu. Pro pořádek posílám i detail drážek. Na tom jiném webu tu střelu také mají chromovou. Zkusím ještě pohledat ostatní ruská děla z 1. války, ale azbucky neumím. Moje jediné vodítko je, že to má 24 drážek. Tak jedině podle počtu celkově vyrobených děl daného typu a ráže možná odhadnout s jistou pravděpodobností? Určitě by se dalo změřit stoupání (na to by případné úpravy torza neměly mít vliv), ale to zase není u všech děl uvedeno.

Dobrý den.
Jen poznámku k tomu chromování. Asi to nechcete, ale pokud pilníkem škrábnete třeba hranu a objeví se pod chromem měď, je to dekorační chrom (nárazníky aut aj.) a ten by popraskal, kdybyste přes něj chtěl něco razit. Podle mě to je tvrdochrom, tedy elektrochemicky nanesený chrom přímo na podklad (renovace hřídelí pro ložiska), ten by sice ražbu snesl, ale taky by měl snahu praskat.
Ale dle mého názoru je to 100% chromováno po ražení a vystřelení, tedy původně standardní střela. V příloze posílám jinou střelu, taky pochromovanou bez pomědění (proto se chrom loupe).
A také - je nesmysl (promiňte) vystřelenou střelu pochromovat a potom razit dno, když to je značeno při výrobě a plnění. Jedině samodomo pro radost.
S pozdravem
Srnec

Naprosto jistě vím jen to, že tento šrapnel původně nebyl chromovaný, nýbrž nastříkaný žlutou barvou s černým šablonováním. ( Za druhé války hnědou barvou)  Pokud jste si jist že je z 1. války tak můžete vypustit všechny děla s 32 drážkami a vzoru po r.1918.

Takže zbyl 76,2mm kanon vz.1900 a 1902, 76,2mm horské kanony vz.1904 a 1909, 76,2mm krátký kanon vz.1913 a poslední 76,2mm protiletadlový kanon Lender vz.1914/15.

Přesněji se vám určit kanon jež tento suvenýr vystřelil nepodaří, to vám zaručuji.    Ani pokud byste uměl rusky a ovládal azbuku. Vždy to bude pouhá spekulace.

Moj nalez

No a ??? Tohle není detektorweb. Pokud to chcete určit tak jsou potřeba rozměry a lepší fotky.