Přihlášení

Jste zde

sběratelství nábojů - obecně - dotazy začátečníka

Hezký den všem,

omlouvám se předně, že tento příspěvek směřuji zde, do sekce věnované identifikaci nábojů. Nicméně nikam jinam jej umístit nelze..

Těžko vysvětlitelným způsobem mě to (prakticky od malička) stále táhne k nábojům a jejich sběratelství a studiu. Již nějaký čas různé náboje aktivně shromažďuji a stejně tak/z tohoto důvodu jsem se registroval i na zdejších stránkách.

Výše zmíněné shromažďování je zatím omezeno jen na ledabylé vystavení na poličkách, stole apod..

Chtěl bych se tímto zeptat - na způsoby a možnosti jak mít náboje pro účely sběratelství uloženy/vystaveny - toto bude asi hodně idndividuální, což? Narazil jsem na nejrůznější vitríny, tabla, šuplíky - jestli se dá tedy sehnat něco typizovaného, či se to řeší různě svépomocí, či výrobou na míru - pokud byste měli nějaké doporučení, tipy, prosím..?

Rovněž uvažuji (s rostoucím počtem kusů) o nějakém systému své domácí evidence - opět jestli existuje nějaký prověřený, vyzkoušený, mezi sběrateli zavedený způsob/systém..? Zatím jsem přemýšlel o tabulce v excelu.. Ale jestli byste opět měli nějaké doporučení, návrhy..?

Rád bych se vyhnul tomu, abych postupem času třeba vše nemusel složitě předělávat - pokud tedy ovšem lze udělat to od začátku pořádně..

Láká mě i nějaké setkání / burza - co jsem pochopil, je potřeba být členem SPSN. Je nějaký rozdíl mezi Česko Moravskou Společností Sběratelů Nábojů a Společností pro studium nábojů ?

Předem děkuji za čas věnovaný těmto dotazům a jakoukoliv odpověď.

S pozdravem,

Michal Š.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Jako první jste měl uvést, jestli sbíráte pouze znehodnocené náboje, nebo máte zbrojní průkaz, popřípadě i s vyjímkou. Důležitější než poličky a vlastní evidence je znalost zákonů ( č. 119/2002 ) v platném znění.

Dobrý den, postupně určitě dostanete odpověď , na všechny Vaše otázky.
Pan Vinzens má pravdu, znalost zákona především.
Co se týká spolků, tak Společnost pro studium nábojů vznikla v roce 1991 v současné době má 220 aktivních členů. Roční členský příspěvek je 600 Kč (400 Kč důchodci). Členský příspěvek slouží na tisk časopisu a na jeho distribuci členům. Jedno číslo si můžete stáhnout v sekci „ke stažení“. Scházíme se dvakrát ročně na setkání spojené s burzou. Vydáváme 4x ročně barevný časopis.

Česko Moravská Společnost Sběratelů Nábojů vznikla v roce 2010 a to z jediného důvodu, aby mohla vytvořit webové stránky s virtuální sbírkou a informačním servisem, bez toho aby o tom muselo rozhodovat 220 členů J V plánu bylo také i muzeum.
V žádném případě CMSSN není konkurenčním  spolkem SPSN, naopak jsou to spřátelené organizace a mnohdy si je kolegové omylem slučují nebo zaměňují.

Jednorázový registrační členský příspěvek u CMSSN je 100 Kč, který slouží pro provoz stránek a jejich zlepšování. To ale nestačí na provoz a tak to pár členů SPSN dotuje nezištně ze svých zdrojů.

Pokud se chcete účastnit setkání SPSN musíte být členem. Nemusíte vlastnit zbrojní průkaz, ale pak musíte dbát zákonů, tedy kupovat a vyměňovat náboje nepodléhající zákonu o zbraních a střelivu.

V sekci „Galerie“ je pár fotek jak mají někteří kolegové uložené, nebo vystavené náboje. Na internetu toho najdete podstatně více. V případě, že sbíráte náboje, které podléhají zákonu o zbraních a střelivu, musíte je zabezpečit tak, aby nedošlo k zneužití další osobou. Prosklené vitríny i se zámky nejsou dostatečnou ochranou. Leda tak v uzamčené zděné místnosti.
Spousta kolegů má náboje na platech v šuplíčcích zamčených v trezorech.
Pokud Vám nadšení zůstane, zjistíte že vitrína nebude stačit a místa bude čím dál míň. 

Dobrý den - jsem držitel ZP (mj. sk. A) (měl jsem za to, že tato informace je uvedena u mého profilu zde, coby ověřeného uživatele, ale zřejmě není viditelná pro ostatní uživatele (?)). K případné vyjímce, by se pak vázal muj další dotaz - z praktického hlediska zatím nemám z touto zkušenost (kdysi jsem si na regionálním odboru, kde spadám, pouze zjišťoval možnosti stran vyjímky za zbraň) - jestli se tato v souvislosti se sběratelstvím nábojů vyřizuje jaksi komplexně (jednorázově), nebo samostatně/individuálně pro příp. každý kus/druh?
Stran legislativy pak příp. doporučujete, krom zákona o ZaS, znalost i jiných?
Děkuji za ochotu a vstřícnost.