Přihlášení

Jste zde

Náboj .30 R Blaser a jeho varianty

Stručně o historii náboje .30 R Blaser

Moderní německý, tedy evropský kontinentální, lovecký náboj s ráží vyjádřenou kombinací palcové (30) a metrické soustavy (R). Náboj vznikl ze spolupráce německého výrobce kulovnic, firmy Blaser, s výrobcem kulových nábojů DNAG (RWS) v roce 1990. Je určen pro dvojáky, vyráběné firmou Blaser. Náboj vyrábí jen DNAG. Odborné veřejnosti byl poprvé představen na výstavě IWA 1991.

Záměrem při jeho vývoji bylo vytvoření co nejuniverzálnějšího loveckého náboje pro zbraně s lůžkovým závěrem, který by svými rozměry zároveň umožňoval, aby pro něj mohly být rekonstruovány starší zbraně s komorou pro náboj

30 - 06 Springfield a 308 Winchester. Tvar krčku a přechodového kuželu byl navíc volen tak, aby náboj byl co nejpřesnější.
Dosahovanou kinetickou energií (Eo přibližně 4300 J) je 30 R Blaser vhodný pro lov veškeré evropské spárkaté zvěře, afrických antilop a podobné zvěře. Velmi plochá dráha střely
umožňuje lov na velké vzdálenosti.

Na trh byl uveden se střelami KS 9,70 g a TUG 11,70 g. V roce 1993 následovala laborace KS 13,00 g. Náboj je možné laborovat střelami od 7,10 g do 16,20 g. Střela KS 9,70 g má v tovární laboraci RWS počáteční rychlost 940 m/s.

Zdroj: NÁBOJE do ručních palných zbraní Autor: Jindřich Hýkel / Václav Malimánek

Rozměry

Obecné rozměry

Varianty náboje .30 R Blaser

ID Profil Dno Dno ČB Rok Výrobce
3141 Rheinisch Westfalischen Sprengstoff AG RWS Německo
1290 Rheinisch Westfalischen Sprengstoff AG RWS Německo

Jako ověřený uživatel můžete zobrazit všechny varianty náboje s podrobnými údaji.