Přihlášení

Jste zde

Neznámé typy nábojů ?

Zdravím. Tak si procházím staré časopisy IAA a narazil jsem na orientační ceník nábojů s okrajovým zápalem. Většinou se jedná o běžné provedení (nepočítaje experimenty a super vzácné).
Ale některé uváděné provedení neznám a ani jsem je nikde nenalezl:
6mm Bosquette - svítící s dlouhou těžkou střelou a zelenou špičkou
- svítící z tabla SFM
- svítící s ocelovou střelou
7mm Flobert světlice
10,4x38 Vetterli M1890 průbojný, střela s ocelovou kuklou

Zaráží mě u nich uváděná cena kolem 15 dolarů. Jako by byly běžné.
Nevíte někdo o nich něco bližšího ?
Je tam takových záhad víc, ale myslím že toto pro začátek stačí :)

Děkuji

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Zdravím,
tak jsem zjistil něco nového.
6mm Bosquette se skutečně vyráběl i svítící a to kolem roku 1934 u firmy Gevelot. Má vystouplou sugnaturu "GG". Střela je olověná se zeleně lakovanou špičkou.
10,4x38 R Vetterli průbojný se vyráběl jako experiment. Podle dostupné fotky má papírový límeček a ocelovou kuklu. Uvnitř by mělo být ocelové jádro. Další info by snad mělo být na ECRA.
Tak to je prozatím vše.

No co se týká cen nábojů na západ od nás je to trochu jiné běžnější věci tam seženete za pár eur nebo USD. To není problém problémem jsou drahé a vzácné provedení nábojů. Musíme brát v úvahu že tam je trh úplně jiný. Řekl bych že nejvíce vypovídající o reálné ceně jsou různé aukce a aukční katalogy.

K cenám nábojov - hlavne v zahraničí (USA, Nemecko...) by som dodal dôležitý postreh. Ich trh a hlavne dostupnosť zberateľského sortimentu nie je tak významne utlmovaná legislatívou, ako u nás (ČR,SR). Toto bolo markantné hlavne v minulosti, aj keď v súčasnosti je stále potrebné mať príslušné povolenia na  zberateľstvo. Dostupnosť zaujímavých a zriedkavých nábojov a hlavne ich cena sa odvíja od viacerých faktorov. Ale v konečnom dôsleku je ich konečná cena v aukciách alebo na burzách závislá od skutočnej ceny, ktorú reálne chce za daný exemplár kupujúci zaplatiť. V aukcii je reálna cena nejakého náboja približne o 1/3 až 1/2 vyššia, ako tá výkričná. Ale ani tak o niektoré, hlavne tie drahšie nikto neprejaví záujem, lebo je cena príliš vysoká. Opačný prípad je, keď sa o nejaký zaujímavý náboj napr. v počiatočnej hodnote  stoviek Euro zaujímajú dvaja kupujúci a tí nakoniec navýšia cenu náboja aj 10x.  Vždy je to o tom, koľko je niekto ochotný za náboj zaplatiť, keď ho chce mať za každú cenu - niekedy aj za prehnanú, vo svojej zbierke. Boris LIZOŇ 

Vráťme sa k tomu svietiacemu 6 mm Bosquete. Prikladám obrázok balenia a náboja. Zelená špička nie je viditeľná. Po toľkých rokoch má na to nárok.