Přihlášení

Jste zde

Znáte tohle ???

Pokud někdo ví o co se jedná tak at se pochlubí.

Délka-208 mm
Průměr-15 mm

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Znám to z Milovic,kde cvičí URNA.Mělo by se jednat o druh vyrážecího náboje pro jednoranné pušky(něco jako brokovnice,tu jsem ještě neviděl.)Nábojnice ji hliníková pr.27 mm.Na dně je zoubkovaná.Při prvním pohledu vypadá jako do sign.pistole,ale nejde nabít, a ani to nedoporučují.Nbc mohu poslat.

ˇUvaha pana Dobiáše bude správná, ovšem předpokládám, že průměr střely 15 mm je omyl a skutečný průměr v užší části je 25,0 mm a v širší části (která vystupuje z nábojnice) je 25,9 mm.
V tomto případě se jedná o střelu z náboje určeného pro Ruční vrhač RV-85 ráže 26,5 mm.
Ruční vrhač RV-85 je policejní zbraň v přibližném tvaru brokovnice s pistolovou pažbičkou. Tato je určena k použití proti pachatelům v uzavřených místnostech. Průbojná střela prorazí okno nebo dveře a po dopadu je vytvořen oblak dráždivé látky typu CS, která zaplní místnost a vyřadí dočasně pachatele z činnosti. Střžela má malou rychlost a je za letu stabilizována především na šípovém principu. Nábojnice je obdobná jako pro signální pistoli ale má na hlavě nábojnice provedeno 8x prolisování okraje nábojnice. Nábojnice jsou vyráběny v Zevetě Bojkovice a náboje jsou laborovány v Jablůnce. Hnací náplní je střelný prach.
Je známo několik typů střel, ale všechny mají stejnou vnější konstrukci a stejnou dráhu letu. Tato dráha je dosti strmá (vysoká hmotnost a malá rychlost 2 m/s), účinný dostřel je max do 200m.
Jsou známy tyto střely: Tulák, cvičný Tulák, Generátor, cvičný Generátor, náhradní, tormentační a střela bez půbojného účinku určená proti demonstrantům v ulicích.
Generátor po dopadu vyvíjí velký oblak plynu a Tulák po dopadu uvolňuje vetší množství samostaných náloží s vlastním raketovým motorkem, které se rozptýlí po místnosti a následně začnou uvolňovat CS plyn. Tento plyn působí na dýchací sliznice a zasažený má pocit "že má vyražený dech", působí také jako slzný.
Podle jednoho červeného pruhu (na ústí nábojnice) se jedná o typ Generátor náhradní. tento jer určen pro taktické nácviky akcí a je plněn moukou.
Ale všeobecně platí zásada nepokoušet se o nějakou delaboraci a nějaké experimenty u všech typů takovéto a podobné munice.

Pane Krčma,velice děkuji za správné určení.Jsou to nové informace i pro mne.Ještě otázku:jaký typ je s černým pruhem?Děkuji P.D

Ano jedná se o střelu náhradní, která je určena k výcviku a natřelování zbraní. Nobsahuje žádnou náplň. Pro zajištění stejné hmotnost má pouze zesílené stěny.

Děkuji za rozsáhlé informace.

Petr Heřman