Přihlášení

Jste zde

prosím o určení

Zdravím kolegy. Na burze jsem získal nové přírustky do sbírky, ale nejsem si jistý správnou identifikací. Rozměry jsou R1-15,8 P1-13,8 H2-13,4 G1-12,85 nebo 13,2 (druhý vzorek) L3-44,5
Zápal středový, mauserovo dno.
Signatura H.Utendoerffer*Nurnberg* a nebo Geco
Podle různých zdrojů by se mělo jednat o 12x44 R Remington švédský (norský)nebo 12,7x44 R což je asi syn.
Zaráží mě průměr střely. Měl by být asi 12,45 mm.
Nový atlas nábojů jej neuvádí nebo uvádí pod jiným názvem.
Děkuji za objasnění.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Nikdo nic ???  Patronkáři neví ? 

Toto je mimo můj obor.............

Děkuji za povzbuzení kolegů pane Vinzens. Ještě počkáme.

Je to jen výstřel do tmy, ale mohlo by se jednat o náboj do nějaké terčovnice. V období koce 19. a začátku 20. století bylo těchto nábojů nepřeberné množství. používaly se klasické náboje (11mm Mauser, Werndl...) a ty se různě zkracovaly a stahovaly krčky na různé ráže. Různé střelecké kluby měly své náboje a dokonce i samotní střelci. Chystáme pro tyto náboje zde na stránkách speciální sekci. Již mám zdokumentováno přez 50 různých vzorků a to je jen zlomek.

mrkni do nového atlasu na číslo 879 ale jinak toto je vždy problém.
Milan Wolf

A nemohl by to být 12,5x44 R CF conversion ? Dnové značení je stejné a až na G1 všechny rozměry odpovídají. Podle fotky na municion.org jsou dost podobné.

Pořád nikdo nic nezjistil ? Kdyby ho někdo chtěl, mám tady jeden kousek navíc

Bude to určite Remington (švédsky, nórsky), prípadne podľa starého francúzskeho výkresu náboj pre karabínu "Spincer" ( možno Spencer ???) kal. 12,5mm. Rozmery a dnové značenie " H. Utend. ..." by tomu napovedali. Priemer strely nie je zase až tak dôležitý údaj, hlavne, ak boli  v minulosti používané pre rovnakú zbraň rôzne typy olovených striel, mierne sa líšiace rozmermi. Prechodový kužeľ a vývrt hlavne si s takými odchýlkami hravo poradili. Samozrejme pri plášťovaných strelách a bezdymných laboráciách by to v súčasnosti bol problém dosť značný! Boris LIZOŇ

Děkuji za všechny příspěvky a názory. Dalo by se to shrnout na 12x44 R Remington (Spencer)? Rád bych jej zařadil do sbírky pod nějakým konkrétním označením.