Přihlášení

Jste zde

.56-46 Spencer RF Sporting Longest case - prosba o pomoc

Dobrý den,

Dostal se mi do rukou náboj, u kterého si myslím, že se jedná o okrajový zápal (RF), může to být i skrytý středový. Tady bych požádal všechny kdo mi může poradit jak bezpečně rozeznat skrytý středový zápal od okrajového zápalu o radu. Tyto náboje nesbírám a zajímám se o ně jen velmi okrajově a v dané problematice se příliš neorientuji a tak uvítám každou pomoc.

Rád bych Vás požádal o pomoc při určení náboje, výrobce a doplnění historie u níže uvedeného náboje, který jsem identifikova (možná správně) jako .56-46 Spencer RF Sporting Longest case

Děkuji za případné komentáře a postřehy

Vlastimil

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Doplňuji autora odpovědi: Vladislav Badalík

Náboj je rovněž určen správně - .56-46 Spencer RF (dříve .56/46, také .56-46 RF Sporting). Jde o okrajový zápal, komentář u náboje .56-50 Spencer. Délka nábojnice se pohybuje od 20,6 do 27,6 mm, jedná se tedy opravdu o nejdelší verzi, která je u tohoto náboje dosti vyhraněná(značně se liší od těch kratších).
Náboj .56-46 Spencer RF má svůj prapůvod ve vojenských experimentech na počátku šedesátých let 19. stol., s náboji pro ráži (hlavně) .44. Průměr střely je zde .46. Spencrem byl využit pro jeho opakovačku karabinu, která se uplatnila jen v civilní sféře (lov, terčová střelba, obrana ).
Z důležitých parametrů zde chybí průměr báze nábojnice (P1), který činí 14,12 až 14,35 mm. Navážka černého prachu činí 2,8 až 3,1 g, hmotnost střely 19,6 - 22,0 g.
I když dno nábojnice není výrobcem značeno, lze jej v tomto případě jednoznačně určit. Tuto nejdelší variantu nábojnice vyráběla jen firma United States Cartridge Co., Lovell, stát Massachusetts. Pro Spencra je dodávala od roku 1869 do pozdních 80. let 19. stol.
Zájemcům o americké náboje s okrajovým zápalem doporučuji knihu Johna L. Barbera "The Rimfire Cartridge in United States and Canada", Tacoma, 1987