Přihlášení

Jste zde

Mám náboj Werndel

Dostal jsem nabídku k šmelení v hodnotě cca 300 na stole v českých. Je to prosím dobrá hodnota pro směnu?Na dně je 18 87, VI, orel .

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Ještě prosím jedno foto Werndel

Děkuji všem přítomným pánům za informace. Ijon 16.03.2006 12 40

Ja by som chcel trochu upresnit polemiku nad týmto nábojom. Názor, že by mohlo ísť a "upravený náboj" pokladám za málo pravdepodobný. Do programu ND náboje sa vlúdila chyba a to, že model 86 má plášťovanú strelu. To nie je pravda. Aj tento model má strlu olovenú s oblým hrotom a ovinutú papierom. Čo je fakt, že tento náboj má vyšší výkon. Taktiež zápalka bez škrabancov nič neznamená. Zápalka je vsadená hlbšie ako je okraj dna, takže k jej poškodeniu nemuselo dôjsť. Aj dobrá kvalita papieru na strele neznamená, že nie je originál. Týchto nábojov sa zachovalo pomerne velké množstvo, od rôznych výrobcov a v dobrom stave, veľa ešte s pôvodným voskom na strele a nábojnici. A čo je hlavné, cena týchto nábojov sa na burzách pohybuje v rozmedzí 4 - 10 Euro, takže ponuka je na hornej hranici. Náboje v tejto cenovej hladine nie je zvykom upravovať a v tomto prípade zoženiete omnoho ľahšie celý náboj, ako jeho komponenty na kompletáciu vystrelenej nábojnice.

NDN je kompitát tisíců informací převážně historických. Kdo s nimi někdy pracoval dobře ví, jak často jsou nesouladné a dokonce rozporné. Tuto informaci jsem určitě někde získal ale nemohu za ni ručit. Konkretně za letopočet. A ani to není třeba. NDN je identifikační program jež současně poskytuje základní validní informace (včetně nativních vyobrazení) o velké množině nábojů. Tedy rozhled, přehled a nadhled. V tom je jeho cena ale také stín který je pro něj nepřekročitelný. A to nedostatečné zohlednění a někdy nepřesnost a nebo chyba v detajlech. Pro ně je nutno jít do úzce- nebo monotematických prací. A nebo konzultovat odborníky jak jste správně učinil.

Myslím, že hlavný nedostatok je v údaji o plášťovanej strele, ktorá u tohoto náboja nebola používaná