Přihlášení

Jste zde

Světlice vz.36

Zdravím pánové.
Dokázal by někdo nacenit?
Jeden náboj chybí.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Jirko - pošli mi prosím lepší fotku pro archiv-aby bylo vidět i značení nábojnic. Díky

Ahoj Jirko nedávno jsem toto řešil z jedním kolegou a cena za 1 kus byla cca 1500Kč.
ale určit nejlepší cenu to se snad ani nedá.Je také otázka zda prodat jako celek nebo po jedné?

Čau Juro, nádherný stav. Kompletní krabku v takovém stavu jsem viděl jen jednou. Cena za kus 1500 by asi odpovídala. Otázka zní, zda se najde někdo, kdo dá 15000 za celou krabičku.

No asi se někdo najde. Tohle se nenachází každý rok. Škoda že jeden chybí, ale i tak pěkná zajímavost.

Mirku dotyčný to chce prodat komplet. Je to na FB. Zájemců je docela dost ale záleží kolik nabídnou.

Láďo. už se na tom pracuje jinak na krabičce je vidět výrobce B. Hájek a na nábojích logo v příloze .

Panove cena bude okolo 30 tis za komplet.

Panove cena bude okolo 30 tis za komplet.

poslední info 35k

Jestli se mohu zeptat, tak kde se tyto "draží"..? Jedná se o nějakou uzavřenou skupinu..?

FB a mám dojem že to je už prodané

Tak to je darda, jakou bych nečekal. Prodávající zřejmě taky ne. Každopádně moc dalších příležitostí se už člověku v této kvalitě v životě nenaskytne.

Zdravím pánové,
využívám toho, že se objevila tato zajímavá krabička, k nastartování diskuze ohledně významů ražeb na dnech mosazných nábojnic čsl. světlic. Přikládám takovou úvahu, co jsem před časem sepsal ohledně pár značek, bohužel mi nejde vložit celý pdf soubor, kde mám více informací. Zkusím poslat aspoň kompilaci fotek s jemnými ražbami.

Chtěl bych požádat, jestli byste mohli zhodnotit či doplnit ty 2 úvahy - ohledně významu jemných ražeb na rantlech nábojnic a ohledně loga doposud uváděného jako neznámý výrobce. Toto logo se vyskytuje i na nalezených světlicích v krabičce bílých vz.36, co se řeší výše. A v podstatě mi to potvrzuje úvahu, že toto logo je Hájkovo, jako náhrada dříve používaného BH. Tak pokud byste k tomu někdo měl doplňující informace - prosím sdílejte.
Druhá věc - jsou významy jemných ražených značek na rantlech dány laborační továrnou?:
V a V37 a V38 – laborace Velinský s velmi vysokou pravděpodobností (V bez čísla je rok 1936, kdy se jemné ražby zavedly při přechodu na vz.36?)
M 37 a M38 - laborace asi Merhaut? (1938 neštěstí a konec výroby), eventuálně Muniční a kovodělné Bratislava?
VK 38 – V.Kyšer Bojkovice – znak je jasný, stejný jako na RG nebo truhlících
S37 – Schoták laboroval prokazatelně , Špilar dělal jen nbc
K a K37 – ? z laborujících už v roce 1936 a 37 mi známých tak zbývá Muniční a kovodělné Bratislava, protože Hornsteiner a Čermák patrně jen dělali nbc a nelaborovali.
H a H 37 – asi Hájek, nebo Hornsteiner? Nemám důkaz, že ERHO i laboroval.
Bez roku u písmena jsou nbc 1936 (takže jejich laborace proběhla asi hned v 1936, což byl zdá se přelomový rok pro značení jemnou ražbou). Když je u jemné ražby rok, je to 37 nebo 38 (existují i pozdější laborace nbc z roku 1936). Jemnou ražbou se neznačily všechny kusy, pouze omezený počet kusů. Domnívám se, že jeden až dva kusy z krabičky – podle nálezů nábojnic na bojišti, kdy na jednom místě bylo nalezeno 8 stejných vystřelených nbc, ale jen dvě z nich měly jemnou ražbu.

Logo „deštník“ – neboli HT, uváděné jako neznámý výrobce - Hájek má poslední mi známé nbc signované BH z 1930 – dělal potom ještě nějaké nbc? Pokud ano - nezměnil své signo BH na to neznámé logo s „deštníkem“ – co když je to HT nebo TH (Hájek Továrna nebo Továrna Hájek)? Nebo by to mohl být Horák Titan, ale to je méně pravděpodobné. Úvahu ohledně Hájkova loga nepřímo potvrzuje i ta krabička Hájkových nově nalezených světlic vz. 36. Proč by výrobce jako Hájek (dělal si prokazatelně vlastní nbc i laboroval) používal nábojnice jiného výrobce? Psal jsem to loni i na WK2ammo, když se řešil žlutý dým 34,5mm nalezený v Bulharsku. Ten měl jemnou ražbu H38 a logo HT - takže obojí by mohl být Hájek.

Co myslíte, dává to smysl?

Díky za zajímavou úvahu i kompilaci jednotlivých ražeb. Škoda, že není obrázek ve větším rozlišení. Nebyl bych si zcela jistý tím, že jemnou ražbou bylo značeno jen omezené a přesně dané množství kusů v jednotlivé krabičce. Nedávno jsem získal od kamaráda čtyři kusy nalezených nábojnic, pocházejících z dešťů, vyrobených Hornsteinerem ( tři kusy v roce 1936 a jeden v roce 1937) a jemnou ražbou byly značeny všechny, přičemž ty z roku 1936 pouze V (tedy Velinský) a 1937 značen V37. Nicméně pro hodnověrné zodpovězení této otázky se dochovalo málo kompletních krabiček, takže pokud se nanajde nějaká informace v archivech, pohybujeme se stále jen v oblasti úvah.

Bohužel spousta těch fotek je stažená v malém rozlišení z internetu a ještě jsem to vložil přes printscreen. Ale šlo mi stejně hlavně o to sdělit informaci a rozproudit debatu o úvahách (do té doby, než to třeba někdo šikovný dohledá v archívech, já chodím jen do Velínského a tam jsem k tomu nenašel zatím nic). Někdo může mít k dispozici další indicie a ražby, které by to mohly podpořit, nebo naopak vyvrátit. Mám tu zkušenost, že když se dají dohromady informace z archívů a z pole, je to lepší, než se spoléhat jen na jeden zdroj. V ideálním případě jedno potvrdí druhé.

Díky za informaci o vyšší četnosti jemných ražeb. U té nově nalezené krabičky je taky nějakou jemnou ražbou značeno více kusů, možná všechny (H38, 38). Takže i to by podporovalo Vaše sdělení o vyšší četnosti značení nábojů jemnou ražbou v jedné krabičce.

Když jsem to včera znovu četl, napadlo mne, že u značky K mám foto varianty pouze K a K37 a nemám žádnou K38. Naopak u VK značky (spojené VaK, tak jak to používal Kyšer i na jiných výrobcích) mám zase jen variantu VK38. Tak mne to navádí na úvahu, jestli třeba obojí nepatří výrobci Kyšerovi. Nemáte někdo nábojnici, kde by byla jemná ražba K38 nebo VK či VK37,že by se tahle úvaha vyvrátila?

Jinak jedno K38 možná je v knize Petra Vobořila, na str. 151, 34,5mm nábojnice od Špilara, ale není to úplně dobře vidět. Pokud je tam nábojnice deformovaná (na fotu to tak vypadá), může to být i H38. Takže proto by to chtělo nějaké další fotky. Určitě nás je víc, kterým se tyhle hilzny doma vyskytují.

Zvláštní je, že se  u jednoho výrobce objevují tři různé značky "laborace" a to i dvě v jednom roce.

Toto bych si ještě dovedl vysvětlit - protože pokud je výrobce nábojnice teoreticky Hájek, mohl zásobovat nábojnicemi další výrobce, kteří neměli vlastní výrobu mosazných nábojnic (třeba Velínský - V, který bral i od Čermáka a s Hájkem měl taky evidentně čilé styky, dá se to dohledat v archívu).

Existují ale i nábojnice, které mají na rantlu H a jejichž výrobce není Hájek (BH nebo ten neznámý deštník). Takže v tom případě by musel Hájek brát na některé typy nábojů nábojnice od jiných výrobců (třeba délky, které sám nedělal), nebo nevím...