Přihlášení

Jste zde

7,62x54 R svědečný ?

Dobrý den,
mám tady další záhadu. Jak se dá bezpečně poznat svědečný ? Mám výrobu "bxn 63" a špička je stříbrná (výška asi 8mm). Problém je, že pod lupou se zdá, že je to malované štětcem nějakou stříbrnou nebo hliníkovou barvou.

Děkuji

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Ahoj, nevím jak to přesně poznat ale na BAZARHUNTINGU jsem na toto nalétl také, až kolegovi se to zdálo divné a dle střely zjistil že to jsou obyčejné z 60 let přetřené takže dejte si na to pozor, ono se to tu začíná rozmáhat že ti prodají cokoli jen aby vydělaly a nejen 7,62x54R.

Svědečný náboje 7,62x54R v našich končinách je značen fialovou barvou. V současnosti u nás použitá barva je téměř černá, nebo černo-modrá. V Rusku se značí bílou barvou.

Jak jste vůbec dospěl k závěru, že by se mělo jednat o svědečný náboj? V daném období Vlašim značila stříbrnou špičkou běžné střely s měkým ocelovým jádrem. Mají vcelku slušnou přesnost, nicméně se s tím krmily kulomety.

Děkuji za reakce. Zřejmě je to fake. Ty tahy štětce jsou tam docela dost patrné. Stříbrnou barvu ještě zmiňuje web municion ale taky je vysvětlení opatrné.
V každém případě mě mrzí, že jsou mezi námi padělatelé, kteří se nezdráhají prodávat na burzách padělky a přitom okolo nich chodí experti, kterých si vážím pro jejich znalosti, a nevšimnou si toho. Naše komunita je co do počtu zanedbatelná a myslím že o to víc bychom měli spolupracovat a ne se se oj...vat.
Přeji příjemné svátky a hodně štěstí a zdraví v novém roce. A taky nové přírustky do sbírky.

pane Petr Knot - jen jsem myslel že střely se stříbrnou špičkou nebyly moc běžné kulomeťáky ale .... čekoslovenskou armádou značené jako - 7,62-59Odst – pro odstřelovačky typu SVD a podobně ; střela 9,6g; stříbrná špička , samozřejmě se mohu mýlit ale těchto typů vám vícero ale krabičky se stříbrnou špičkou jsou právě značeny takto plus stříbrný až býlí proužek na krabičce, ale samozřejmě se mohu mýlit a tedy děkuji ostatním za opravu či doplnění.

Jak píše Jirka Shorný, byly v obou provedeních, nicméně krabiček s razítkem ODST je výrazně méně, než těch bez razítka. Jak jsem psal, náboje se stříbrnou špičkou patřily k tomu přesnějšímu, co z Vlašimi vyšlo, tak možná některé vydařené série označili a určili pro odstřelovací pušky. Oproti tomu náboje se žlutou špičkou byly původně určeny pro odstřelovací pušku vz. 54, přestože se používaly i později, když už byla nahrazena dragunovem. Nevím, co používali v po revoluci vojenští odstřelovači, ale ti policejní v devadesátých letech, kdy jsem studoval policejní školu, do svých dragunovů běžně používali sovětské Extry.

Tyto diskuse se vedou už dlouho. Některé byly určeny pro odstřelovačky a krabičky měly razítku ODST. Jiné stejně značené byly určeny pro kulomety. Tyto krabičky byly bez razítka. Stejně tak pro odstřelovačky byly určeny náboje se žlutou špičkou - těžká střela. Jinak padělat tyto náboje natřením špičky stříbrnou barvou je dost kontraproduktivní. Cena náboje se stříbrnou špičkou je v podstatě stejná, jako bez stříbrné špičky.

Shorný

Děkuji za názory. Takže výsledek je nejasný-pro ostřelovačky, do kulometu a možná i svědečný. Už si nepamatuji za kolik jsem ho koupil. Určitě to nebylo moc. Ale rád bych ho zařadil pod nějakým označením

On byl v tom značení i u armády pěkný zmatek, pro příklad přikládám výřez z předpisu TTD munice z roku 1958 a z učebnice Vojenské školy v Martině + dva mírně odlišné výukové obrazy. Obrazy v plném rozlišení najdete zde : http://jyxo.info/uploads/91/91305130db6137b8878ade63348c785f6c6c1553.jpg

Pro doplnění