Přihlášení

Jste zde

15mm záhadná střela

Vážení kolegové získal jsem střelu ráže 15mm která vypadá jako 15mm střela P pro velkorážný kulomet ZB-60................. ovšem střela je mnohem kratší než standartní. Zkrácena je zadní část střely. Není to žádná úprava, je to tovární provedení. V žádném svém materiálu k uvedenému střelivu jsem ovšem takový typ nenašel. 

Nemáte někdo podklady jestli je to z vývoje nebo něco podobného ? Délka střely je 57,4mm a hmotnost 61g.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Zdravím kolego,
já osobně bych to dal na IAA fórum. Tam ví všechno :)
Možná je to nějaký britský experiment svítící anebo pro nějaké školní a střela je zkrácená aby se dodržela celková hmotnost. Ale to jsou jen úvahy.

Na IAA nejsem registrován ( a nechci se registrovat).Pochybuji že by to mělo co společného s Brity, střelu jsem dostal darem i s nábojnicí při návštěvě nejmenovaného podniku zabývajícího se kdysi zkouškami čs.výzbroje. Nábojnice Z-2-39-Z. Střela není svítící, zespodu je nalisován jakýsi kovový klobouček jako u střely "P".

Najprv som uvažoval o tom, že strela je kratšia kvôli inému materiálu priebojného jadra. Pri použití karbidu volfrámu by pri zachovaní hmotnosti a tvaru prednej ogiválnej a vodiacej časti, musela byť strela jednoznačne kratšia. Čo by mohol byť tento prípad... Ale v náboji 15x104 BESA bežne používaná priebojná strela (AP) so sústruženým mosadzným plášťom a kaleným oceľovým jadrom mala hmotnosť 74 g,  v0 960 m/s a prerážala 20 mm oceľový pancier vo vzdialenosti 250 m. Teda táto úvaha o použití karbidu volfrámu pri tejto kratšej a ľahšej strele o hmotnosti 61 g odpadá. Kvôli zachovaniu balistických parametrov, by musela byť hmotnosť oboch striel približne rovnaká. Môj záver je, že je to pravdepodobne experimentálna strela pre náboj 15 mm BESA, kde by v0 pri tejto ľahšej strele určite prekročila 1000 m/s a tým na kratších vzdialenostiach aj priebojný účinok. Prípadne je to strela pre iný pokusný náboj pre PT pušky, alebo guľomety, ktoré boli v 30-tych rokoch v Československu vyvíjané. Boris LIZOŇ

Děkuji za názor, podobně jsem uvažoval také. 

Pokud se neobjeví nějaká dobová dokumentace tak se pravda nezjistí.

Vlastní někdo, nebo aspoň viděl na vlastní oči takto značenou střelu ???