Přihlášení

Jste zde

Nábojnice

Prosím o identifikaci nábojnice,viz.foto.Nalezl jsem ji poblíž Petrovic v Ústeckém kraji.Vypadá jako do signální pistole,ale je železná a s tím jsem se nesetkal.Místy jsou zbytky laku barvy světlejší zelené s nádechem do pískova,délka 130mm,vnější průměr 27mm,průměr dna 30mm.Na dně jsem našel jedinný identifikační symbol A 11,je značně zkorodovaná.V rámci možností jsem jí očistil pomocí elektrolýzy.Pokud někdo bude vědět,co je zač,budu rád,díky.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Dobrý den, s největší pravděpodobností se jedná o nábojnici 26,5 signální, československé výroby, z raně poválečného období. Toto provedení vyráběly dvě společnosti, Zeveta Bojkovice, kód irv, a Zbrojovka Jablůnka, kód jpw.

I němci vyráběli ocelové 135mm dlouhé sig.nábojnice, ovšem značení A11 jsem neviděl.

Že vyráběli Němci signální nábojnice v oceli vím, ale dlouhé ocelové byly vyráběny v relativně zanedbatelných počtech. Proto jsem psal s nejvyšší pravděpodobností. Začátkem padesátých let byly dlouhé ocelové nábojnice v československé armádě standard, což trvalo do najetí výroby z hliníku v Bojkovicích. Po válce naši výrobci také spotřebovávali zásoby nábojnic, vyrobených koncem války. Mám několik krátkých signálních nábojů v oceli s německým značením na dně, ale s poválečným způsobem značení prostřednictvím barevného pruhu a krytky s výstupky.Co se týče značení A11, tak já ho z fotky nevidím a domnívám se, že vzhledem ke stavu nábojnice může klamat a mohlo tam být něco jiného. Bez značení ale stoprocentně identifikovat nepůjde. Zápalka odpovídá německému vzoru, ale po válce byla u nás užívána také.

Dobrý den nápisi na dnu nabojnice mi připomínají na 12 hodinách rok 44 nebo 46 a na 6 hodinách AH.No nevím je hodně skorodovaná.

AH - Adolf Hopf Metallwerke A.G., Tambach - Dietharz (fnk), v knize Deutsche Leucht- und Signalmunition bis 1945 se ovšem píše, že tato firma vyráběla pouze hliníkové dlouhé nábojnice ........................

A značení bylo pouze na 12h.

Když se na to tak dívám, tak by to mohlo být i irv, hlavou dolů

Ano, to by mohlo být, detailnější foto by napovědělo.

Přikládám ještě detailnější obrázky

Udělal jsem z obrázku negativ a řekl bych že je to jasné

Děkuji za identifikaci,zajímal mě původ nábojnice,mám z toho radost.

Pan Knot to trefil hned na poprvé.