Přihlášení

Jste zde

Možná hloupá otázka

Vážení kolegové, při třídění sbírky jsem si uvědomil, že jedna nábojnice 14,5x114 je vyrobena ve Slavičíněm (dtp) v roce 1956, v katalogu je dalších pět . . . ročníky 56 a 57.

Problém je v tom, že nevím o žádné zbrani této ráže zavedené v ČSLA v těch letech. Protitankové pušky se dávno nepoužívaly, BRDM-2 a OT-64 přišly později a 14,5mm ZU, ZPU jsme snad zavedeny neměli.

Nebo ano ???

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Zdravím,co vložná hlaveń do tanku mimo 20mm?

Podle mých znalostí byla vložka 14,5mm zavedena až s tankem T-72...............

Vlastníte někdo i jiné ročníky nábojů 14,5mm dtp z padesátých let než jen 56 a 57 ???

Ahoj Vláďo, s kódem dtp se dělaly 14,5 x 114 už minimálně v roce 1952.

Díky, pořád je ale pro mne záhadou PRO JAKÉ ZBRANĚ ???

Podľa mňa existujú len dve pravdepodobné možností:
1): že v NZ skladoch sa ešte pravdepodobne stále nachádzali "koristné" protitankové pušky a bola potreba mať náboje v NZ
2): výroba pre (následne neuskutočnený)export do nejakej spriatelenej krajiny, tak to zostalo tu a po pár rokoch šlo do spotreby našej armády

Z vámi uvedených možností by připadal v úvahu pouze ten export, mám seznam předpisů ke všem zavedeným zbraním (MAT-DĚL-I-) a pro PTRD ani PTRS tam nejsou ( např.pro Špagin, Sudajev DP-27, dokonce i maxim atd., pro německé pušky, kulomety i panzerfaust ano). Zřejmě se jich ve Svobodově armádě dočkalo konce války tak málo a byly tak bezperspektivní že byly vyřazeny bez náhrady.

Aha, tak potom asi nie, ale ešte mi napadlo- čo výzbroj LM? Tí tam mali tiež zaujímavú zmes zbraní a materiálu...

LM měly všelijaký bordel, ale že by se zřídila výrobní linka na náboje jen pro pár krámů u LM pochybuji. 

Podle pana Kazmíře (kniha Zbraně, munice a pyrotechnika) byly náboje 14,5mm kompletovány ve Vsetínské zbrojovce v letech 1953, 1956, 1957, 1958, 1959 a 1960. Takže nábojnice vyrobená 1952 ve Slavičíně mohla být použita při kompletaci v 1953. Pamětníci, od kterých jsem dostal různé díly z rozpracovaných 14,5mm střel i nbc, mi tvrdili, že se to tu vyrábělo pro Řecko. Ale nemám pro to žádný důkaz.

Díky Ondro, jen mi nehraje ta výroba pro Řecko, občanská válka dávno skončila a od r.1952 bylo Řecko členem NATO.

Kdoví Láďo, co soudruzi v těch letech plánovali na Kypru a v Řecku. A staří pánové se občas mýlí. Každopádně toho spousta zůstala ve fabrice a k tomu i tyhle historky, které třeba časem někdo potvrdí nebo vyvrátí.