Přihlášení

Jste zde

14.5 x 20RKlein kanon M.34

Chtěl bych poprosit s určením typu této střely.Jestly je možno i obrázek řezu této střely.Za každou informaci samozřejmě děkuji předem.Je naní ještě snad i zbytek barvy,nevím jaké.K.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

https://naboje.org/node/5242#
Táto je nemecká vojnová, farba priamo na tele strely nebola žiadna, strela je olovená a bola voskovaná.Jediná farebná časť bola na čele strely, na membráne zapaľovača- zelená, pokiaľ sa ešte dobre pamätám. Vaša je ešte nevystrelená a v podstate bez zničenia nerozoberateľná, bacha na prsty a oči, pri dopade napichla ihlová úderka zápalku a tá iniciovala zábleskovodymovú zlož- púzdro zvyčajne zostalo celé, iba to "vystrelilo" zátku na dne strely.

Übungspatrone 34

Übungspatrone 34 (14,5x20R) pro nácvik dělostřelecké střelby na krátké vzdálenosti. Náboj byl vyvinut v roce 1934 v Německu. Olověná střela o váze 51,8g obsahovala zábleskovou a dýmovou slož indikující místo dopadu. Laborace 0.28 g bezdýmého prachu dodávala střele rychlost Vo 155 m/s. Náboj byl používán v dělostřeleckém trenažéru,, Artillerie-Übungsschießgerät 34“ (Kleinstkanone 34), který byl vyvinut v polovině30.let techniky Achenbach a Schwab. Dělo mělo válcový závěr systému Mauser a bylo umístěno na trojnožce s možností otáčení 360°. Miřidla byla ze skutečného děla (např. Rundblickfernrohr 36). Střílelo se na terče ze dřeva nebo lepenky. Cíle  byly 5-10x zmenšeny a umísťovaly se do vzálenosti 500 - max. 1000m, čímž se docílilo v záměrném kříži zaměřovače stejného výhledu jako u skutečného děla střílejícího na velkou vzdálenost na opravdové objekty. Náboj byl pro Wehrmacht prokazatelně vyráběn firmou RWS (Rheinish Westfälische Sprengstoff AG, Werk Stadeln). Od začátku výroby existovaly údajně dva druhy střel, označené jakoÜb-Patr. 34 AZ (Aufschlagzünder) a Üb-Patr. 34 BZ (Brennzünder) Nábojnice byla ve třicátých letech značena kódem P151 a ve čtyřicátých letech kódem dnf.  

 

Totožný trenažér sa používal následne aj v československej armáde pod označením CP vz.34 (cvičný prístroj vz.34)

Děkuji za kompletní odpověď-určení střely.Předpokládal jsem to ale nebyl jsem si jistý.Mátlo mne to ploškové zajištění té membrány s jehlou.
Děkuji.K.

Přidávám ještě barevný výkres a fota dna německých nábojnic včetně ocelové.