Přihlášení

Jste zde

6,5 Arisaka

Zdravím
získal sem nab. pásek i snáboji 6,5x51R Arisaka.
Náboje ani pásek nejsou signované.
Udajně mělo jít o výrobu PS P. Bystrica.
Za odpovědi děkují.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Náboj 6,5 mm Arisaka byl vyráběn u Jiří Roth, Muniční závody Bratislava a Zbrojovka Brno. Povážské strojárne jeho výrobu po válce ukončily.

A jde zjistit kde byl vyroben tento náboj, který nemá sygnatůru?

Dobrý den, úplně 100% to zjistit nejde, ale japonské náboje byly značeny, velké množství nábojů odebralo Japonsko od Británoie a tam bylo značení také. Pušky Arisaka se na naše území dostaly s ruskými lgionáři, kteří se vraceli přes Japonsko. V meziválečném období byly tyto pušky používány v různých střeleckých spolcích např. "Národní svaz střelecký" atd. A právě pro tyto spolky se začaly u nás vyrábět i náboje (zásoba přivezená legionáři pochopitelně brzo došla). Tytto náboje nebyly dodávány do Japonska, přestože tatíček Masaryk byl Japoncům vděčný za pomoc při návratu legionářů. To jin ovšem vynahrazoval posíláním našich expertů v oblasti strojní výroby (Škoda Plzeň, ČKD...)kteří kluky žlutý učili držet pilník- no a ti to potom ukázali Američanům, že se učí rychle. Posílm naskenované foto mojí babičky z takových závodů.

Ja zastávam názor, že tieto náboje (bez značenia) sú japonskej výroby. Japonci totiž málokedy značili náboje do ručných zbraní. Je to tak aj na nábojoch 7 mm Nambu, 8 mm Nambu a aj 9 mm japonský revolver japonskej výroby.

Pánové mockrát děkují za vyčerpávajcí informace.

To je košatá a poučná diskuze. Paráda. Nějak tam bohužel nezaznělo to, že ruská armáda používala tyto zbraně (a tento náboj) také, a to během I SV. Takže pušky našich legionářů možná pocházely spíše ze zásob ruských. PN.

Myslím, že otázka sa týkala náboja a nie pušky, takže aj moja odpoveď bola smerovaná na náboj.