Přihlášení

Jste zde

Pomoc při určení náboje

Páni kolegové prosím pokud máte někdo více informací k tomuto asi větroměrnému náboji(skicu, nákres, použití, byl bych rád za pomoc. Dík

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

To NENÍ větroměrný náboj, nýbrž Výcvikový náboj M70 "Metak M70 za vežbovnu minu M65"  pro Jugoslávkou pancéřovku M57  „Ručni bacač M57“ ..

 

Článek o tomto náboji vyšel v časopise SPSN č.4 / 2014 na str. č. 16.............................cituji :

Pro zlevnění výcviku a jeho umožnění i na běžných střelnicích byla zavedena výcviková střela obsahující vložnou hlaveň ráže 18,8 mm s komorou pro specielní výcvikový náboj nejprve M-65 a později M-70. Bicí mechanizmus, který se napíná ručně a odpaluje spouští pancéřovky je obsažen v zadní části střely. Závěr tvoří zadní část výcvikové střely spojená s přední částí šroubením Řez touto výcvikovou střelou převzatý z předpisu JNA z roku 1974 (viz podklady) je uveden vlevo.  Je zřejmé, že výcviková střela se nabíjí vložením výcvikového náboje do komory střely po rozšroubování výcvikové střely na dvě části. Výcviková střela je v  srbochorvatštině nazývaná „Vežbovna mina M65“. Vzhledově i rozměrově je shodná s ostrou kumulativní střelou. Její hmotnost je 2,5 kg, celková délka 590 mm.

 

Nábojnice výcvikového náboje mají vzhled nábojnice brokové s tombakovým kováním a papírovým tělem nábojnice. Rozměry nábojnice odpovídají brokovému náboji cal. 12, pouze délka je větší. Laborovaná je střela ve tvaru miny do minometu. Nejprve byl užíván výcvikový náboj M65 poté M70. Rozdíl je zejména v jejich konstrukci a činnosti. Střela výcvikového náboje M65 vytvářela po nárazu na cíl obláček kouře, což bylo shledáno jako pro výcvik méně vhodné. Výcvikový náboj M70 má svítící stopovku fungující do cca 200 m, což bylo shledáno pro výcvik podstatně praktičtější. Po nárazu střely M70 se obláček kouře netvoří. Střela náboje M70 je také podstatně jednodušší. Rychlost i dráha letu obou typů jsou shodné do 200 m s ostrou kumulativní střelou. Výcvikový náboj  M-70 neobsahuje žádné pohyblivé části. V ose stabilizátoru je pouzdro stopovky se složí stopovky, která je zapálena prachovou náplní při výstřelu. Stopovka hoří minimálně 3,5 sekundy, což představuje asi 200 m. Tudíž lze výcvikový náboj použít také pouze do 200 m.

Děkuji Vlado jako vdy jsi nezklamal.

Ještě doplním obrázky balení výcvikového náboje M70 pro RB M57.

Dík Petře