Přihlášení

Jste zde

7,62x54R Mosin

Vážení kolegové,dáte dohromady všechny druhy a typy tohoto náboje?Mám 13 různých typů a určitě mi nějaké chybí.Máte někdo nějaké třeba experimentální vzorky?Díky P.D

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Dát dohromady u náboje 7,62 mm Mosin všechny vzorky bude asi velký problém a to pokud uvažuji jen o variantách nábojnic a střel. Pokud by se měly započítat i dnová razidla tak je to téměř nemožné. Tento náboj za dlouhou dobu jeho výroby byl vyráběn velkým množstvím výrobců a v ještě větším množstvím variant. Na obrázku jsou pro ukázku uvedeny pouze některé. Horní řada jsou pouze školní. V druhé řadě jsou tři tormentační a dále některé zajímavější vzorky.

Pane Krčma, můžete upřesnit co je to za náboj 5. zeleva am poslední zprava v 2. řadě? Máte je na výměnu?

Dobrý den, Náboje mosin jsou téma na celou knihu, ten špičatý (pátý zleva) je jugoslánský redukovaný - ta špice je obnažené Al jádro. Díky malé hmotnosti střely a její mizené balistice má střela mnohem menší dostřel, relativně bezchybná funkce v samonabíjecích zbraních je dána délkou střely. U našeho Rd náboje se to řešilo vkládáním přípravku pro střelbu redukovanými náboji. Ten poslední ve spodní řadě by měl pocházet ze Slavičína a je laborován Al válečkem. Jedna paní povídala, že se jednalo o zkoušky rúzných prachů a jejich navážek, a váleček plnil pouze funkci uzavření nábojnice a nárůstu tlaku pro samonabíjecí (a samočinnou) funkci. Pokud hledáte tormentační Mosin mám ještě dva nebo tři naše - mosazná nbce, rádlovaný okraj , rok tuším 1954.

Dobrý den, pane Utíkal, myslím že jsme si již nějaké seznamy duplikátů v minulosti vyměnili. Ale klidně pošlete nabídku na juchal@seznam.cz Díky Suchánek

Asi to sem nepatří ale taková zajímavost 6,5x54 R Sportovní

Zdravím všechny zůčastněné a děkuji.Myslel jsem právě toto,různé zajímavosti a typy střel.Vidím,že mi dost chybí a dovoluji si tímto požádat kolegy,kteří mají nějaké vzorky navíc o zaslání seznamu na:p.dobias.p@seznam.cz .Mám také něco,ale spíše moderní a nějaké 9mmLuger válečné.Tormentační nemám.Díky P.D. Pane Krčma,mohl bych požádat o identifikaci celé spodní řady?Možná by to zajímalo i ostatní,např.ten s modrou a žlutou střelou.Děkuji.

Spodní řada:
První dva- tormentační ČSSR, třetí - tormentační Finsko
Čtvrtý – redukovaný Finsko, pátý – redukovaný – Jugoslávie, dále 3 x cvičný – Finsko, Egypt, Sýrie. Devátý - průbojně zápalný SSSR II. svět . válka, desátý – cvičný Egypt, poslední – zkouška střelných prachů.

Pane Dobiáš ozvěte se mě na meil zdenek.stovicek@seznam.cz

Příslušná stránka z NDN.

Maďarská firma MFS začala na trh dodávat 7,62x54R s poloplášťovou střelou SP 11,7 g, značení
na dně 12.h. 21 a na 6.h 87.

Pane Šedý,pokud nesbíráte kompletní krabičky,měl bych zájem o vzorek.p.dobias.p@seznam.cz Děkuji P:D

Dobrý den. Rád bych se zeptal na nějaké detaily ohledně toho náboje s AL válečkem místo střely. Je vyobrazen na obrázku nahoře dolní řada vpravo. Jednalo se jen o nějakou kusovou výrobu s jakékoliv nábojnice, nebo laborace tohoto náboje měla nějaká pravidla?

Mockrát děkuji za jakoukoliv odpověď. JIří Shorný.

Rád bych požádál místní experty o radu. Nevíte, jestli jde o lidovou tvořivost, nebo by se mohlo jednat o nějaký lkalibr? Díky za jakoukoliv odpověď.

Tady je ještě dno.

Nemohu naprosto přesně stanovit variantu tohoto náboje, ale velmi silně mi to připomíná náboj na přiloženém obrázku. V tomto případě se jedná o „náboj“ 7,62x39, který byl používán ve výrobním závodě při výrobě zásobníků na tento náboj. Sloužil ke kontrole funkčnosti těchto zásobníků. „Náboj“ je vyrobený soustružením z jednoho kusu kovu (železa).

Dobrý den. Dostal sem i do ruky tento náboj. Chtěl bych sezeptat, jestli je to nějaká domácí výroba, nebo nějaký výrobní prototip. Mám pocit, že jsem se s něčím takovým již setkal a jiného náboje. Děkuji za jakoukoliv odpověď. Shorný.