Přihlášení

Jste zde

Zápalky

Zdravím kolegové.
Měl bych dotaz. Z jakých materiálů se vyráběly (vyrábějí) zápalky ? Vím že je to měď, mosaz, gilding, ocel. Používá se třeba hliník ?
A jako povrchovka jen nikl nebo i chromování ?

Díky

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Predpokladám, že konštruktéri streliva sa od hliníku, ako materiálu zápaliek odklonili už v minulosti. Je veľmi mäkký, tak neznesie vysoké tlaky a staršie zápalkové zlože obsahujúce traskavú ortuť prudko reagujú s hliníkom za tvorby nevýbušných produktov. Tak sa radšej zostalo pri osvedčených zliatinách medi. Výnimku snáď tvoria napríklad akustické nábojky do štartovacích zbraní (f. RWS, SB Vlašim), kde sú nízke pracovné tlaky a nové typy zápalkových zloží nereagujúcich s hliníkom. Boris LIZOŇ

P.S.: Hliník nebol dostupný, lebo sa odsťahoval do Humpolca! :-)))))

Díky za reakci. Takže když to shrnu:
měď
mosaz
mosaz poniklovaná
gilding, tombak
ocel
ocel poniklovaná
ocel pomosazená, poměděná

Ak sa nemýlim, tak by som ešte doplnil - oceľ pozinkovanú, používanú Nemeckom v období 2. sv. vojny hlavne u nábojov: 9 mm Luger, 7,92x33 Kurz a 7,92x57 Mauser. Boris LIZOŇ

Výborně. Díky
A nemají takovou šedivou barvu ?

Boli na povrchu šedivé a trochu matné. Boris LIZOŇ

ještě doplním - pocínované, spolu s celou nábojnicí. Na obr. příklad 45-70 Sprg

Musel jsem si dohledat, co že to vlastně je ten "gilding" a jedná se o anglický výraz pro zlacení. Pominu používání kombinací českého a anglického výraziva - můj dotaz zní, vážně se používalo zlacení zapálek pro některé náboje??

Jejda, to určitě ne. Gilding je anglický výraz, protože povrch vypadá jakoby pozlacený. Je to slitina mosazi (95%) a mědi (5%) a používala se i na nádobí a šperky.

ještě musím doplnit, že mosaz je slitina mědi a zinku. Ale to asi všichni víte. Já jenom, že nevím jak se to vyrábí, když mosaz je slitina mědi a ještě se tam opět přidává měď. Zatím jsem to hlouběji nestudoval.

hledal jsem tedy "gilding alloy" a prvni odkaz https://en.wikipedia.org/wiki/Gilding_metal

Tedy druh mosazi - 95% měď a 5% zinek

tak to se omlouvám. Gilding je taky pouze slitina mědi a zinku, ale v poměru 8 dílů mědi a 1 díl zinku což je oproti běžné mosazi - asi 11% zinku (dle wikipedie)
Původně jsem to našel na jiném zdroji. Ještě zapátrám. Pro jistotu :)

Doplňuji, že zápalky byly také černěné a lakované. Lakované například červenou barvou jako v příspěvku https://naboje.org/node/3775 . Je zjevné, že lakování zápalky bylo před nalisováním do nábojnice.