Přihlášení

Jste zde

perkusní zápal

Zdravím kolegové.
Možná je to hloupý dotaz, ale pokouším se zjistit jak přesně funguje zažehnutí nasazovací perkusní zápalky u předovky. Někde jsem četl nebo slyšel, že k zažehnutí dojde tlakem vzduchu vyvolaným dopadem kohoutku. Nebo jen prostým úderem na hranu pistonu ?

Díky za názory

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Perkusní zápalka využívala třaskavou směs citlivou na úder, to co vy popisujete bylo použito např. v ruských dělostřeleckých zapalovačích řady GVMZ kde byla termopneumatická roznětka jež byla ovšem zažehnuta teplem vzniklým prudkým stlačením vzduchu v přední komoře zapalovače při nárazu.

Bicí kohút po vypustení dopadne kolmo na čelo pistonu s nasadenou perkusnou zápalkou. Pri správne nastavenom údere by malo dôjsť len k ľahkému dotyku bicieho kohúta a samotného pistonu, aby nedochádzalo k zbytočnej deformácii oboch styčných plôch, hlavne u pistonu. Po údere na nasadenú perkusnú zápalku dôjde najprv ku jej miernemu posunu na kužeľovitej časti pistonu a v konečnej fáze ku stlačeniu jej dna s náplňou zápalkovej zlože a tým ej zažihnutiu. Pre čo najrýchlejšiu iniciáciu prachovej náplne je potrebné zabezpečiť voľný prienik plameňa zápalky priamo do hlavne (nábojovej komory), teda zabrániť prachovým zrnám ich hlbokému vniknutiu do priešľahového kanálika. Boris LIZOŇ

Děkuji pánové. Pokusím se dohledat (vzpomenout) kde jsem to asi četl. Mám totiž dojem, že to bylo v knize "Dějiny firmy S&B", ale nejsem si jistý.