Přihlášení

Jste zde

B - patrone

Dobrý den,potřeboval bych poradit ohledně B - patrone.Mám doma tento náboj a jako jediný není delaborovaný jelikož se to nedá udělat.Nastudoval jsem již o něm na co jsem narazil na internetu.Podle všeho by se mělo jednat o výbušný náboj.Dočetl jsem se ale že se tyto náboje dělali i výbušné zápalné a ty měli černé značení na dně nábojnice.Tento náboj ale na zápalce žádné barevné označení nemá.A tak jsem se chtěl zeptat zdali tento náboj obsahuje fosfor a nebo ne.Nezlobte se prosím na mě že zde otravuji s takovou blbostí,ale nemám se kde jinde zeptat odborníků - nikdo neví :-( Jinak jeho váha je 24g a měří 8cm.

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

7,9 mm Beobachtungspatrone je náboj zástřelný- všechny střely B-Geschoss obsahují FOSFOR jako hlavní náplň a z principu jsou výbušné-zápalné. Plášť biogivální střely je vyroben z měkké oceli a plátován tombakem (90 % Cu + 10 % Zn). Dutina v předním ogiválu střely je vyplněna bílým fosforem. Pod fosforovou náplní je v olověné košilce uloženo pouzdro s roznětkou a vertikálně rozříznutá pojistná trubička se setrvačnostním úderníkem. Náplň roznětky tvoří slož tvořená styfnátem olovnatým, dusičnanem barnatým, sirníkem antimoničným, křemičitanem vápenatým a tetrazenem. Ve vzdálenosti 23,6 mm od hrotu je střela opatřena seškrcovací drážkou pro stažení ústí hrdla nábojnice.Po opuštění hlavně dojde vlivem rotace střely k roztažení pojistné trubičky a uvolnění setrvačnostního úderníku. Při nárazu střely na cíl, hrot úderníku napíchne  roznětku, která rozloží střelu a zažehne fosforovou náplň.Střela má na svou ráži poměrně vysoký ničivý účinek v cíli, který je dán kombinací trhavého a zápalného účinku

Citjui z předpisu L.Dv.4000/1 : Das B-Geschoß (Abb. 10) entspricht in der Form etwa dem Geschoß s.S. Zu seiner Kenn-zeichnung ist der tombakplattierte Flußstahlmantel an der Geschoßspitze auf 10 mm hochglänzend verchromt. Bei den aus der Neufertigung anfallenden B-Geschoßen ist als äußeres Kennzeichen das Geschoß vollkommen geschwärzt bis auf die Geschoßspitze, die auf die Länge von 10 mm die metallische Färbung der Tombakplattierung behält. B-Ge-schosse mit verchromter Spitze werden nicht mehr gefertigt. Die Bestände an diesen Pa-tronen werden aufgebraucht. Im vorderen Teil des Geschoßes ist ein Phosphorsatz, im mittleren Teil die Zündeinrichtung untergebracht. Der hintere Abschluß erfolgt durch ei-nen Hartbleikern. Die Zündeinrichtung besteht aus einem kleinen Schlagbolzen, der in seiner Ruhelage durch einen Sperring festgehalten wird. Beim Abschuß gleitet der Sperring auf den Schlagbolzen nach hinten. Hierdurch wird der Schlagbolzen freigegeben und kann, wenn das Geschoß im Fluge auf Widerstand auftrifft, durch sein Beharrungsvermögen nach vorn auf den Zündsatz schlagen und diesen zur Entzündung bringen. Das B-Geschoß ist ein kleinkalibriges Sprenggeschoß, das unter Umständen auch Brand-wirkung erzeugt.

https://naboje.org/node/9718

https://naboje.org/node/13566

https://naboje.org/node/9725

https://naboje.org/node/9731

 

Pozor, munice je samovznětlivá již při teplotách nad 40 °C. 

Náboj je velmi citlivý na náraz a dobové služební předpisy Luftwaffe nařizují v případě náhodného nálezu této munice její zakopání do země nebo odbornou likvidaci pyrotechnikem.

Děkuji za naprosto vyčerpávající odpovědi! Jsem rád že jsem se něčemu dalšímu přiučil.
Ješte bych si chtěl přes vás upřesnit svou identifikaci.Mám doma náboj Mauser jehož fotografii přikládám a zjistil jsem že se jedná o náboj s lehkou špičatou střelou s hliníkovým jádrem.A ty se dělali i svítící.Označení svítícího náboje bylo černou barvou na špici.Platí tedy u těchto nábojů že každý svítící náboj je označen černou barvou na hrotu střely a nebo mohli být některé náboje bez tohoto označení? Váha náboje je 20g.

Každý náboj Leichtes Spitzgeschoß mit Leuchtspur  měl samozřemě černý hrot, jak jinak by je asi odlišili od obyčejných l.S ?? Podle hmotnosti těžko, rozdíl je 0,5g.

https://pdfslide.fr/documents/die-patrone-792x57.html       str.63

https://naboje.org/node/9714

Děkuji za odpověd. Jen jsem si chtěl být na 100% jistý než to klepnu delaboračním kladívkem .-)

Děkuji moc! Toto jsou imformace které jsem nikde nemohl dohledat.Takže náboj bude zasypán na ostravské haldě pod hlušinu :-)

tady ještě reálný řez

Zaujímalo by ma, akým spôsobom sa rezy takejto munície vôbec robia (okrem tých origo vyrobených z výroby).

Osobně si myslím, že nejjednodušší by bylo udělat řez z náboje se střelou Schweres Spitzgeschoß a potom v olověnném jádře vytvořit odpovídající dutiny do kterých zabudovat "modely" řezových částí B-Geschoßu........

a potom by to mohlo vypadat třeba takto

https://i.imgur.com/x0sfInl.jpeg

Jinak jak se pitvá B-Geschoß by nám snad mohl lépe popsat pan Ing.Boris Lizoň viz příspěvek v diskuzi zde : https://naboje.org/node/9635

 

Keďže konštrukcia nemeckej strely B - Patrone nie je určená k bežnému a detailnému rozoberaniu ( ostatná munícia a strelivo detto), túto "partizánčinu" som si dávnejšie dovolil len pre svoje overenie a zistenie skutkového stavu. V žiadnom prípade to nebudem nikomu doporučovať a ani dávať nejaké návody. Je to extrémne nebezpečné a pri použitom bielom fosfore a silnej roznetke obzvlášť. Keď už niekto chce mať vytvorený rez tejto strely, tak najjednoduchšia a najbezpečnejšia je cesta poskladania a dodatočného vytvorenia príslušných častí z už existujúcich komponentov, ako spomenul p. Vinsenz.                                  Vo filme Obecná škola je pekný dialóg dvoch hereckých legiend o pití kyseliny a správaní sa železa v mraze... Stále sa nájde niekto, kto aj tak neverí a musí si to vyskúšať na vlastnej koži!  Boris LIZOŇ