Přihlášení

Jste zde

nedovolené výrobní provedení střeliva

Rád bych požádal přátele sběratele (a nejen sběratele) o zamyšlení či komentář ke zjištění, ke kterému jsem dospěl při čtení nového zákona 119/2002.
Je snad všeobecně známo, že 30. ledna tohoto roku nabyl účinnosti zákon 13/2021, kterým se mění náš starý známý zákon 119/2002.
V paragrafu 4 se jednak ruší zákaz pevných tlumičů a laserových zaměřovačů, některé věty tohoto paragrafu ve vztahu ke střelivu se přesouvají jinam a v tomto novém znění zákona 119 už není původní v § 4 bod b) 3, ve kterém se hovořilo o nedovoleném výrobním provedení střeliva. Stručně řečeno – v zákoně se již tento pojem neobjevuje.
Mezi zakázané střelivo tak patří nadále pouze střelivo se střelou průbojnou, výbušnou nebo zápalnou (a také střelivo pro krátké kulové palné zbraně se střelou šokovou nebo střelou určenou ke zvýšení ranivého účinku). Tečka.
Lze to tedy chápat tak, že pokud mám například (a teď si jen vymýšlím, co mě první napadlo) obyčejný celoplášťový náboj s olovem ráže 7,9x57 od firmy DWM z roku 1936, že již neporušuji žádný zákon? Nejde totiž o náboj, který by svou konstrukcí patřil k výše vyjmenovaným zakázaným a v zákoně žádné jiné omezení již není.
No a když už jsem zde, chtěl bych ještě vznést dotaz, jak složité je získat výjimku na uvedené zakázané střelivo. Zda se tyto výjimky běžně poskytují, zda je to ovlivněno regionem či získat výjimku je (téměř) nemožné. Prostě jaké jsou zkušenosti mezi sběrateli.
Budu Vám vděčen za jakoukoliv odpověď.
Michal

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Dobrý den. Také jsem se snažil získat vyjímku. V Brně, ikdyž splním všechny požadavky, tak vyjímku nedostanu. Prostě si řekli, že je vydávat nebudou a basta. JS.

Jiříku, to ,že je to jejich názor, je úplně jedno podej si žádost a odcituj jim tam paragraf 9 odst. 2 zák o zbraních a střelivu, oni ti musí zdůvodnit proč ti vyjímku nedají a žádný takový důvod není pokud máš zp sk A. V případě zabezpečení střeliva kat A stačí certifikovaný trezor na zbraně jelikož pokud se jedná střelivo tak se v případě zabezpečení na něj nepohlíží jako na zbraň kat A ale střelivo kat A tudíž do 10 tisíc v trezoru.
Argumentoval bych členstvím v SPSN ECRA IAA a přilož fotky nábojů kat B aby viděli že ti jde o rozšiřování sbírky, zamítnutí ti musí odůvodnit dle zákona což bude těžké spíš nemožné. a pak se odvoláš na prezidium a ty to schválí a místní kokot utře nudli, ale počítej s tím že ti budou fízlové chtít lézt do baráku

Odpověď je třeba rozdělit na více částí.

- běžný náboj s olověným jádrem můžete a už jste i mohl podle předchozí právní úpravy držet pro sběratelské účely, pokud máte ZP skupiny A - pro sběratelské účely

- v současné době můžete požádat o výjimku pro držení a nošení střeliva se střelou se zvyšujícím ranivým účinkem pro krátkou střenou zbraň. Tato výjimka je jednorázová, "nároková", pro všechny ráže, druhy, atd a je napořád, takže ji dostanete

- na zakázané střelivo (průbojné, výbušné, zápalné) pro sběratelské účely můžete o výjimku požádat, ale není nároková a zřejmě ji nedostanete

To mě rmoutí, ta výjimka. Mám totiž možnost se dostat ke sbírce, která obsahuje i zakázané střelivo.
Nicméně žiju v domnění, že otázka zbrojního průkazu sk. A a držení zakázaného střeliva je už dávno vyřešena. Jak vidím, tak asi není. Bylo už mnohokrát potvrzeno a zákon to říkal zcela jasně, že jako sběratel (zbr.průkaz sk. A) můžete držet střelivo i do zbraní kategorie A. Nikoli však střelivo nedovoleného výrobního provedení - tedy střelivo zakázané.
No a to nedovolené výrobní provedení nyní ze zákona zmizelo. Myslím, že nám to otevírá široké pole možností, které byly dosud zapovězeny.

Myslím že delaborované "zakázané střelivo" (průbojné, výbušné, zápalné) držet můžete a nedelaborované je záležitost pro pyrotechniky. Nevidím důvod udělovat v tomto směru vyjímky. "Je totiž mnoho povolaných, ale málo vyvolených" - i tak je tato ostrá munice v držení dosti lidí kterým by vzhledem k jejich znalostem do rukou vůbec neměla přijít.

S veškerou úctou, pokud budu mít ve sbírce svítící, průbojncej...... níboj 7,62x39 a k tomu 7,62x54R a podobně, tak myslím, že není důvod mít pyrotechnické vzdělání. I bez toho vím, že to nemám házet do ohně, mlátit do toho...... JS.

Pane Vinzens, zůstaňme prosím u střeliva. Munici ponechejme do jiného tématu. Máte samozřejmě pravdu s tím delaborovaným střelivem, ovšem pro většinu sběratelů, které znám, má delaborované střelivo téměř nulovou hodnotu.

S veškerou úctou, podle dotazů na které zde často odpovídáme se o střelivo zajímá a zřejmě ho též sbírá řada lidí, jež nemá o konstrukci a nebezpečnosti některých nábojů žádné ponětí.