Přihlášení

Jste zde

identifikácia nábojov

Pre potešenie oka prikladám fotografie nábojov 9 mm Luger. Všetkých 16 ks je rovnako značených. Poprosil by som prípadne o identifikáciu a účel použitia náboja.
Ďakujem.
JUDr. Jaroslav Galo

Reakce na dotaz

Pouze přihlášení uživatelé mohou odpovídat na dotazy.

Jedná se o výrobce Polte Magdeburg Německo z roku 1941. Důvod černění střel se doposud nepodařilo 100% určit. Jedna teorie hovoří o tom, že tak byly značeny náboje určené pro samopaly. Jiná, že tak byly značeny těžké střely s jádrem u měkké oceli, ale ty se vyskytovaly i nečerněné.

Fotografie dnového značení jsou neskutečně bídné, příště by bylo lepší je slovně popsat než takto vyfotit.

Předpokládám aux 41 * 3   Polte Magdeburg, černá střela by snad měla značit určení pro samopaly

Áno je to presne vami uvedené značenie. Ďakujem veľmi pekne.

Černenie strely sa používalo určitu dobu a značilo strelu 08 m.E čiže mit eisenkern,teda makke železna jadro,používané kvoli uspore olova...Už by sa konečne tie bachorky o zvlaštnych nabojoch pre pištole a samopaly mohli konečne opustit...

Pridavam odkaz na velmi dobru taliansku stranku...je tam vela zaujmaveho,ale vybral som tu čast o nemeckých nabojoch 9 para...

http://www.munizioni.eu/tedesche2/12-tedesche/42-le-9-x-19-mm-parabellum...

Máta pravdu pane Jasan, cituji z článku " Introduction to Collecting the 9mm Parabellum (Luger) Cartridge.
Lewis Curtis"

During the early stages of World War II, Germany developed two new bullets in an attempt to conserve lead. the first of these bullets was designated the 08mE (for mit Eisenkern) or “with iron core”. As shown in the illustration the normal lead core is replaced by an iron core with lead around the base of the iron core. This bullet was initially identified by the black bullet jacket, but in1944, it became the standard German ball load and the blacken bullet jacket was dropped.